Ojciec w erze matek

Rodzina i związki Praktycznie

Era patriarchatu przemija. Nadchodzi era neomatriarchatu, a to stawia tradycyjne rozumienie i praktykowanie męskości i ojcostwa w jeszcze trudniejszej sytuacji. Czas najwyższy szukać nowej definicji i etosu męskości i ojcostwa.

Wiele wskazuje na to, że proces zanikania etosu tradycyjnego ojcostwa, który kilkanaście lat temu starałem się – wraz z jego psychologicznymi konsekwencjami – opisać i zrozumieć w książce Zdradzony przez ojca, nie tylko postępuje nadal, ale nabiera rozpędu śniegowej kuli.

Od dramatycznych przemian ustrojowych minęło już blisko 30 lat. Dorosło pokolenie, którego rodzice, a nade wszystko ojcowie, dniami i nocami agresywnie walczyli i rywalizowali na rynku pracy, by w nowych, trudnych warunkach zapewnić dzieciom przyzwoity byt, wykształcenie i pozycję społeczną. Wielu się to udało, ale nie wszystkim. W rezultacie ówczesne dzieci doświadczały trzech kategorii ojców: nieobecnych zwycięzców, nieobecnych przegranych i – zapewne najmniej liczną kategorię – przegranych obecnych.

POLECAMY


Z oczywistych powodów żaden z tych ojców nie zaspokajał w dostatecznej mierze ważnych psychologicznych potrzeb swoich dzieci. Dla większości dorastających w ostatnich dwóch dekadach dzieci pierwszoplanowym atrybutem ojcostwa stała się więc nieobecność, a dla części – zawinione lub niezawinione nieudacznictwo, które budziło w dzieciach uczucie lekceważenia. W konsekwencji największy wpływ na formowanie charakterów zarówno synów, jak i córek, miały w tamtych czasach osamotnione matki.

Wasze listy do/od ojca

Trudno Ci znaleźć wspólny język z własnym ojcem? Nie umiesz rozmawiać z własnym synem/córką? Napiszcie do siebie list.Napisz mu o tym, czego nie możesz powiedzieć na głos. Oddajemy nasze łamy i stronę internetową ojcom, synom i córkom. Na www.charaktery.eu w zakładce DROGA DO OJCA znajdziecie pomocne artykuły i rozmowy z psychologami poświęcone relacjom z ojcem. Wasze listy (podpisane w tytule LIST DO/OD OJCA) opublikujemy na stronie internetowej, a autorzy najciekawszych zostaną nagrodzeni. Przysyłajcie je na adres: magda@charaktery.com.pl. A oto pierwsze z nadesłanych listów. Tato, mija właśnie trzy i pół roku, odkąd odszedłeś... Choć właściwie odszedłeś dużo wcześniej. Przygotowania do zniknięcia z mojego życia zacząłeś tuż po moich narodzinach. Trzy lata temu umarłeś, zostawiając nas po raz kolejny, ale już na dobre. Tak wiele chciałam Ci powiedzieć. Gdy byłam mała, było to słowo: kocham. Naszej więzi nic nie mogło zerwać. Niestety, kilka lat później odkryłam, że istnieje coś silniejszego od nas – alkohol. Powoli odkrywałam, że Ty – mój ojciec, przewodnik, przyjaciel, mentor – wcale nie jesteś bohaterem. Gdy byłam...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI