Sztuka osiągania celów

Ja i mój rozwój

3 rady co zrobić, żeby Twoje postanowienia stały się nawykiem.

Posiadanie jasno ustalonych celów jest już dużym sukcesem, niezależnie od tego, czy są one większej, czy mniejszej wagi. Może zamierzasz częściej samemu gotować sobie posiłki, zamiast jeść na mieście? Może chcesz skończyć wreszcie pisać swoją książkę? A może jedynie chcesz przejść na wyższy poziom w grze komputerowej? Ważne, że ściśle określiłeś, jak chcesz funkcjonować za miesiąc, kwartał, lub rok. Niestety, niektóre cele są trudniejsze do osiągnięcia niż pozostałe. Każdy, kto próbował podjąć noworoczne postanowienie, na przykład częste chodzenie na basen, wie, jak trudno jest pozostać wiernym takim deklaracjom.

Ludzki umysł jest nastawiony na powtarzanie naszych rutynowych zachowań. Preferuje nasze przyzwyczajenia nad nowości, które próbujemy wdrożyć, nawet wtedy, gdy wiemy, że te przyzwyczajenia są dla nas niekorzystne. Przeprowadzono kiedyś eksperyment, który polegał na tym, że jego uczestnicy przed wejściem na salę kinową dostali porcje popcornu, przy czym połowa z nich dostała niezbyt świeżą przekąskę, popcorn pozostałych był już natomiast dobry. Okazało się, że ludzie należący do obu grup zjedli podobną ilość prażonej kukurydzy. Przyzwyczajenie, by jeść podczas seansu było silniejsze niż niesmak związany z niską jakością posiłku.

Jak możemy walczyć z naszym naturalną skłonnością do działania według przyswojonego schematu, kiedy wiemy, że ten schemat jest dla nas szkodliwy? Ralph Ryback, autor bloga na psychologytoday.com proponuje następujące 3 pomysły, które mogą okazać się pomocne:

  • Przekształć swój cel w nawyk.

Powiedzmy, że codziennie wieczorem, przed pójściem spać, myjesz zęby, jednak Twój dentysta zalecił Ci również...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI