Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

3 czerwca 2016

Pułapki perfekcjonizmu

0 352

Rzucić palenie? To proste. Robiłam to już tyle raz - mówi popularne powiedzenie. Podobnie jest z innymi celami i postanowieniami, które sobie wyznaczamy. Niestety, w ich realizacji przeszkadza nam czasami perfekcjonizm. Jak mu się nie dać?

Schudnę, zacznę dbać o zdrowie, rzucę palenie, nauczę się języka - na przełomie roku prawie każdy stawia sobie jakieś postanowienia, wyznacza cele. To... w sumie łatwe. Gorzej jest z realizacją. W tym bardzo często na przeszkodzie staje nam przekonanie, że aby zrealizować to co postanowiliśmy, musimy być perfekcyjni. Jak uniknąć tej pułapki?

Przygotowaliśmy kilka porad na to jak nie wpaść w sieć perfekcjonizmu.

1. Znaj swoją wartość, zdefiniuj ją

Ludzie mają tendencję do zaniżania poczucia swojej wartości. Zawsze obok nas znajdujemy kogoś w czymś lepszego, mądrzejszego, bogatszego czy będącego w lepszej formie. Problem z takimi porównaniami jest taki, że uważamy, że nigdy nie będziemy tak dobrzy jak inni. To jedna z podstawowych pułapek perfekcjonizmu. Tymczasem pieniądze, powodzenie czy popularność mierzona „lajkami” na Facebooku nie powinny nas definiować. Jeśli będziesz pewny swojej wartości, zdefiniujesz w czym jesteś dobry, od razu poczujesz się lepiej w swojej skórze, będziesz szczęśliwszy i łatwiej będzie ci osiągać wyznaczone cele.

2. Naucz się odróżniać co jest ważne a co może poczekać

Ludzie, którzy wpadli w sieć perfekcjonizmu mają problem z dokończeniem prostych zadań, bo wszystko musi być zrobione idealnie. Jeśli takie nie jest, obwiniają siebie za niepowodzenie. Nie potrafią przyjąć krytyki, a często nawet i wsparcia.

Dlatego tak ważne jest by wiedzieć, co jest w danej chwili najważniejsze. Nie każde zadanie w pracy ma taki sam priorytet, warto nauczyć się tak zarządzać czasem by nie tracić zbędnych chwil na sprawy mniej ważne a skupić się na tych najważniejszych. Warto uszeregować sobie zadania w ten sposób by czuć się najbardziej komfortowo: najpierw zrobić te, które wymagają najwięcej czasu, a potem te mniejsze, lub szybko zająć się małymi sprawami, by później spokojnie przejść do tych poważniejszych.

Nauczenie się nadawania priorytetu zadaniom, to krok w zmniejszeniu poczucia, że musisz być perfekcyjny na każdym kroku.

3. Naucz się stawiać granice

Czy zdarza Ci się mówić "tak" kiedy wiesz, że powinieneś powiedzieć "nie"? Często u osób dążących do perfekcji pojawia się chwila, w której oczekiwany wynik nie jest taki jaki powinien. Pamiętaj, że nie zawsze wszystko musisz robić samemu, gdy widzisz, że być może z czymś sobie nie poradzisz, dobrze jest z...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy