Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

12 czerwca 2018

Sztuka mówienia tak

17

Asertywność to nie tylko sztuka mówienia NIE. To także umiejętność powiedzenia TAK swoim potrzebom, emocjom i pragnieniom oraz odwaga wyrażania ich.

Choć asertywność wypływa z naszego wnętrza, biorąc swój początek w przekonaniach, nastawieniu i umiejętnościach danego człowieka, swoje pełne zastosowanie znajduje w kontakcie z innymi ludźmi. Niestety, często kontakt ten wcale nie jest przyjemny. Sztuka mówienia „nie” przydaje się bowiem właśnie wtedy, kiedy Twoje granice zostają naruszone, kiedy czujesz, że nie możesz być sobą, tracisz kontrolę nad sytuacją i świat zaczyna działać Ci na nerwy. Na szczęście nawet z trudnych, konfliktowych sytuacji można wybrnąć, zachowując więcej niż samą twarz.

Ja panu nie przerywałem

Sam najlepiej wiesz, w jakim obszarze życia asertywność jest Ci najbardziej potrzebna. Być może chciałbyś być bardziej asertywnym rodzicem, partnerem, przyjacielem lub pracownikiem. Ta ostatnia rola zdaje się przysparzać kłopotu wielu osobom zmagającym się z umiejętnością odmawiania i wyrażania własnej opinii. Z jednej strony w środowisku pracy zachęcani jesteśmy do przejmowania inicjatywy, proaktywności i dzielenia się własnymi pomysłami. Z drugiej zaś musimy pamiętać o wszelkich zależnościach formalnych, finansowych oraz tych związanych z kulturą danej organizacji.

Jak zatem wyrażać własne zdanie, nie dając się wciągnąć w kłótnię i nie narażając na szwank dobrych relacji z innymi? Zacznij od ujawnienia rozbieżności i opinii. To od razu rozładuje napięcie między Tobą a rozmówcą i jasno określi sytuację, w której się znajdujecie. Nie ma nic gorszego niż niedopowiedziane kwestie i robienie aluzji w nadziei, że druga strona domyśli się, o co nam tak naprawdę chodzi. W związku z tym zamiast mówić „Tak, ale…”, komunikując z jednej strony, że zgadzasz się z rozmówcą, a jednocześnie sugerując, że jest zupełnie inaczej, lepiej powiedzieć „Doceniam twoją opinię, jednocześnie moje rozumienie tej sytuacji jest inne. Uważam, że…”.

Ta zasada działa także w drugą stronę. Jeśli komunikaty Twojego rozmówcy są niejasne i dwuznaczne, nie wahaj się dopytywać, wyjaśniać i dekonspirować, by rozwiać wątpliwości. Pamiętaj też, że Twoim głównym celem jest wyrażenie własnego zdania, a nie udowodnienie, że druga osoba się myli. Prezentuj swoje pomysły, dopuszczając możliwość, że Twój rozmówca ma prawo nie zgodzić się z nimi – niezależnie od końcowego rezultatu najważniejsze przecież, aby zostały one wypowiedziane. Odwołuj się także do własnych doświadczeń, mówiąc o swoich odczuciach i przemyśleniach. Te są z natury subiektywne, a tym samym niepodważalne i niepoddające się zewnętrznej argumentacji.

Jak wyrażać gniew?

Oczywiście Twoje życie to nie scenka opisana w poradniku o asertywności. Cza...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy