Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

12 lutego 2018

Sztuka mówienia nie

17

Ogrom możliwości, natłok obowiązków, nieustający szum informacyjny i szybkie tempo życia sprawiają, że coraz trudniej jest nam identyfikować własne potrzeby, a w konsekwencji postępować w zgodzie ze sobą. Na szczęście z pomocą przychodzi asertywność.

Nieugiętość, bycie niemiłym, narzucanie swojego zdania... to tylko niektóre mity, jakie narosły wokół pojęcia asertywność. Często termin ten definiowany jest jako sztuka mówienia „nie”. I choć jest w tym ziarno prawdy, asertywność to przecież znacznie więcej. To szeroki zbiór różnorodnych zachowań, które konsekwentnie wcielane w życie pozwalają nam na swobodę bycia sobą – zawsze i wszędzie. Brzmi świetnie, prawda? W takim razie zaczynamy naukę asertywności!

Poznaj swoje prawa

Trudności z asertywnością bardzo często biorą się po prostu z niewiedzy. Nie jesteś pewien, czy możesz odmówić, wyrazić swoją opinię, poprosić o pomoc albo zareagować na krytykę skierowaną w Twoją stronę. Boisz się ośmieszenia, braku akceptacji, wywołania negatywnych emocji i za wszelką cenę chcesz być miły, grzeczny i uprzejmy. Ta niepewność, a także przekonania dotyczące tego, jak powinieneś zachować się w danej sytuacji, mogą mieć swój początek już we wczesnym dzieciństwie. Komunikaty typu „To wszystko twoja wina”, „Nawet nie próbuj”, „Siedź cicho i nie przeszkadzaj”, wypowiadane przez rodziców często w nerwowy, zniecierpliwiony sposób, są bardzo s...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy