Szczególni partnerzy szkoły

Wstęp

Rodzice stają się partnerami szkoły wówczas, gdy mogą mieć rzeczywisty, a nie jedynie fikcyjny i pokazowy, wpływ na sposób funkcjonowania szkoły, gdy mogą współdecydować o najważniejszych dla całej szkolnej społeczności sprawach - pisze Krystyna Starczewska.

Kiedy przeszło dwadzieścia lat temu rozpoczynaliśmy przygotowania do powołania pierwszej niezależnej szkoły, na spotkania poświęcone opracowaniu jej założeń programowych przychodzili nauczyciele, którzy chcieli pracować w szkole innej niż znane im placówki oświatowe PRL, i rodzice pragnący posłać swoje dzieci do szkoły, której program będą mogli współtworzyć. Nad tym, jaka powinna to być szkoła, czego i jak w niej uczyć i jak prowadzić proces wychowawczy, dyskutowali więc ze sobą przyszli nauczyciele i rodzice przyszłych uczniów. Wspólne podejmowanie decyzji było dla uczestników tych spotkań czymś oczywistym. I Społeczne Liceum

Ogólnokształcące rozpoczęło więc pracę we wrześniu 1989 roku w oparciu o przyjęte wspólnie przez nauczycieli i rodziców założenia programowe.
Za sprawę najistotniejszą w programie wychowawczym zakładanej przez nas szkoły uznaliśmy wówczas przygotowanie uczniów do życia w wolnym, demokratycznym społeczeństwie.

Byliśmy jednomyślni co do tego, że aby realizować tak pomyślane założenia programu wychowawczego, szkoła nie może pozostać instytucją autorytarną, taką jak dobrze nam wszystkim znane placówki edukacyjne w PRL. Wychowanie do demokracji wymaga bowiem doświadczenia funkcjonowania w społeczności demokratycznej, w której wszyscy ponoszą odpowiedzialność za tworzoną z innymi wspólnotę. Ponieważ przyjęliśmy jako rzecz oczywistą, że w skład społeczności szkolnej wchodzą uczniowie, rodzice i nauczyciele, byliśmy przekonani, że demokratyczna szkoła musi stwarzać warunki do współpracy tych trzech szkolnych stanów.

Uznaliśmy to za oczywisty postulat programowy, za podstawowy warunek właściwie prowadzonej pracy wychowawczej.Rodzice razem z uczniami i nauczycielami zaangażowali się w tworzenie szkolnej demokracji. Uczestniczyli w opracowywaniu Szkolnej Konstytucji, która określała zasady demokracji szkolnej opartej na klasycznym trójpodziale władzy, powołując władzę ustawodawczą, czyli Sejm Szkolny, władzę wykonawczą, czyli Radę Szkoły, i władzę sądowniczą, czyli Sąd Szkolny.

Zgodnie z Konstytucją, do każdego organu władz szkolnych mieli wchodzić wybrani w demokratycznych wyborach, w równych proporcjach, przedstawiciele trzech szkolnych stanów – uczniów, rodziców i nauczycieli. Rodzice aktywnie uczestniczyli w wyborach, współpracowali z uczniami i nauczycielami, zajmując często ważne stanowiska w szkolnych władzach. Szczególnie istotny był udział rodziców prawników w Sądzie Szkolnym – dzięki ich kompetencji szkolne rozprawy sądowe były prowadzone fachowo i z wielką powagą.

Rzeczywiste partnerstwo

Wydarzenia sprzed lat dwudziestu, od których zaczęła się działalność I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego (dziś to już zespół sześciu szkół, funkcjonując...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI