Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

18 marca 2016

Świadome życie

28

Codzienna uważność (mindfulness) to innymi słowy świadomość swoich myśli i uczuć.Osoby, które żyją świadomie cieszą się lepszym zdrowiem - uważają badacze z Brown University School of Public Health.

Osoby żyjące świadomie rzadziej cierpią z powodu otyłości i mają silne przekonanie, że mogą zmieniać swoje życie – według Erica Loucks’a profesora epidemiologii, te dwa czynniki mają wpływ na utrzymywanie zdrowego poziomu glukozy. Jego zdaniem praktykowanie uważności motywuje do zdrowego trybu życia – ćwiczeń, unikania tłustych i słodkich potraw, trzymania się diety i ćwiczeń fizycznych rekomendowanych przez lekarza.

Badania Loucks’a wykazały, że uważni rzadziej cierpią na cukrzyce typu 2. U osób biorących udział w badaniu mierzono poziom glukozy, a ich uważność mierzono za pomocą kwestionariusza Mindful Attention Awareness Scale (MAAS). Zbierano również inne dane, które mogły być istotne dla badaczy, na przykład BMI, informacje o uzależnieniach od papierosów, poziomie edukacji, depresji, ciśnieniu krwi, przeżywanym stresom etc.

Zwolennicy uważności przekonują, że każdy może odnieść korzyści z bycia bardziej uważnym.Oto kilka praktycznych porad:

Według badań American Psychological Association wśród korzyści najczęściej wymienia się większą samokontrolę, obiektywizm, tolerancję, większą elastyczność, ogólne uspokojenie, zwiększenie koncentracji i jasności myślenia,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy