Sprawdzając firmową pocztę po godzinach

Praca i pieniądze

Naukowcy ostrzegają: jeśli po godzinach pracy musisz sprawdzać swoją służbową skrzynkę mailową, może być to niebezpieczne dla Twojego zdrowia psychicznego.

Pracownicy, którzy czują się zobligowani do sprawdzania firmowej poczty elektronicznej po godzinach pracy, są narażeni na ryzyko wyczerpania emocjonalnego. Takie wnioski z przeprowadzonych przez siebie badań zaprezentują Liuba Belkin, William Becker i Samantha A. Conroy, psychologowie z trzech amerykańskich uniwersytetów, na odbywającym się w tym tygodniu dorocznym spotkaniu Akademii Zarządzania: największej amerykańskiej organizacji zrzeszającej osoby zajmujące się naukowo tematyką zarządzania i organizacji pracy.

POLECAMY

Co ciekawe, sprawdzanie poczty nie musi wcale należeć do obowiązków wynikających z umowy z pracodawcą. Wystarczy, że w danej firmie przyjęło się, że tak musi być. Zastanów się: gdy rano szef zapyta Cię o wiadomości z wczorajszego popołudnia, czy możesz odpowiedzieć, że nie wiesz, bo przyszły one po Twoim wyjściu z pracy i jeszcze ich nie czytałeś? Jeśli nie, to dlaczego?

Wcześniejsze badania wskazywały na inne, powszechne przyczyny stresu związanego z pracą, takie jak nadmierna ilość zadań i konflikty ze współpracownikami. Natomiast autorzy przygotowanego wystąpienia: zespół naukowców z uniwersytetów Lehigh, Virginia Tech i Colorado State, po raz pierwszy zbadali...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI