Dołącz do czytelników
Brak wyników

Praca i pieniądze

2 sierpnia 2016

Sprawdzając firmową pocztę po godzinach

52

Naukowcy ostrzegają: jeśli po godzinach pracy musisz sprawdzać swoją służbową skrzynkę mailową, może być to niebezpieczne dla Twojego zdrowia psychicznego.

Pracownicy, którzy czują się zobligowani do sprawdzania firmowej poczty elektronicznej po godzinach pracy, są narażeni na ryzyko wyczerpania emocjonalnego. Takie wnioski z przeprowadzonych przez siebie badań zaprezentują Liuba Belkin, William Becker i Samantha A. Conroy, psychologowie z trzech amerykańskich uniwersytetów, na odbywającym się w tym tygodniu dorocznym spotkaniu Akademii Zarządzania: największej amerykańskiej organizacji zrzeszającej osoby zajmujące się naukowo tematyką zarządzania i organizacji pracy.

POLECAMY

Co ciekawe, sprawdzanie poczty nie musi wcale należeć do obowiązków wynikających z umowy z pracodawcą. Wystarczy, że w danej firmie przyjęło się, że tak musi być. Zastanów się: gdy rano szef zapyta Cię o wiadomości z wczorajszego popołudnia, czy możesz odpowiedzieć, że nie wiesz, bo przyszły one po Twoim wyjściu z pracy i jeszcze ich nie czytałeś? Jeśli nie, to dlaczego?

Wcześniejsze badania wskazywały na inne, powszechne przyczyny stresu związanego z pracą, takie jak nadmierna ilość zadań i konflikty ze współpracownikami. Natomiast autorzy przygotowanego wystąpienia: zespół naukowców z uniwersytetów Lehigh, Virginia Tech i Colorado State, po raz pierwszy zbadali pod tym kątem obowiązek bycia cały czas na bierząco ze stanem firmowej skrzynki.

Inne badania pokazały, że pracownicy muszą mieć czas, w którym odrywają się od pracy: zarówno fizycznie, jak też mentalnie, by zregenerować swoje siły i uniknąć wypalenia. Nie jest też więc niespodzianką, że zachodzi ścisła relacja pomiędzy uszanowaniem potrzeby takiego oderwania a osobistym poczuciem szczęścia przez pracownika. Twórcy wystąpienia piszą: „Wydaję się, że notoryczne sprawdzanie poczty stanowi przeszkodę dla procesu regeneracji, który jest potrzebny każdemu człowiekowi. Przyczynia się ono do poczucia przepracowania, ponieważ sprawia, że pracownicy mają poczucie bycia zaangażowanymi w życie firmy nawet po opuszczeniu biura”.

By sprawdzić tę hipotezę, przeprowadzono badanie, którym objęto 400 dorosłych, pracujących osób w kilku różnych branżach, takich jak finanse, bankowość, nowe technologie czy służba zdrowia. Uczestnicy byli pytani o to, jak dużo czasu spędzają sprawdzając pocztę po opuszczeniu miejsca pracy, a także o to, czego w tym zakresie wymagają od nich pracodawcy.

Wyniki potwierdziły, że bycie zobligowanym do sprawdzania poczty zwiększa poziom stresu związanego z pracą. Jednak najciek...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy