Dołącz do czytelników
Brak wyników

Między słowami

14 czerwca 2020

NR 2 (Luty 2018)

Siostra agnostyka

0 483

Od dawna zastanawia mnie, jak wiele osób stresuje się z powodu Świąt Bożego Narodzenia. 

Świętowanie Bożego Narodzenia oznacza konfrontację z Niepojętym, z Tajemnicą. Co to znaczy?

Tajemnica to nieprzeniknione, niewiadome, nieogarnione… 

POLECAMY

W gruncie rzeczy nie przestaję być duchową siostrą agnostyka. Agnostyk – taki prawdziwy – wie, że nie wie, i rezygnuje, godzi się ze swoją niewiedzą…. Ale czy zdaje sobie sprawę z tego, co to znaczy? Czy nie godzi się z tą niezawinioną niewiedzą zbyt łatwo? Niejako z natury? Jako z konsekwencją człowieczeństwa.

Obawiam się, że nasze współczesne święcenie tajemnicy Wcielenia jest przygniecione sentymentalnym sztafażem; w tym sztafażu jest zaproszenie, by koncentrować się na tym, co jest tradycyjnie ulubioną baśnią osnutą na motywach apokryficznych – czasem ewangelicznych.

Poważna problematyka teologiczna i filozoficzna jest przygłuszona; trwale zalana tradycyjną bajecznością. Niepokoi mnie narastający wpływ utrzymującego się pomieszania pedagogiki religijnej ze wspomnianą baśniowością. Postacie z bajek są obecne w świecie dziecięcej wyobraźni na tych samych prawach: Jezusek, pastuszkowie, Bambi, Święty Mikołaj i jego renifery oraz słodka Madonna i dobre wróżki. Pomieszanie niespójnych motywów zapełnia miejsce, w którym wierzący rodzice i wychowawcy mogliby i powinni szczepić wiarę nadprzyrodzoną. Tak sądzę, bo wiem, że dzieci są zdolne do życia wiarą wraz z bliskimi i wspólnotą chrześcijańską. To jest możliwe. Jak ocalić wiarę oczyszczoną z bajeczności? 

Trzeba się pogodzić z faktem: same dzieci nie nawrócą swoich dorosłych, rodziców, księży. To dorośli muszą dorosnąć duchowo razem z dziećmi.
***
Dni Bożego Narodzenia mogłyby być dla dorosłych czasem refleksji wolnej od sentymentalizmu, skupionej na majestacie Tajemnicy. 

Jedna polska kolęda jest wolna od swojskiego sentymentalizmu. Oto Polak...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy