Dołącz do czytelników
Brak wyników

Między słowami

29 czerwca 2020

NR 6 (Czerwiec 2017)

Pszczoły

0 497

Miłość potrzebuje czasu i uwagi. Niczego więcej. Dlatego jest równie dostępna dla wielkich tego świata, jak i całkiem maluczkich.

Pierwsza brzęcząca w słońcu pszczoła to już z pewnością zapowiedź wiosny. W Orędziu Wielkanocnym, starożytnej pieśni przypisywanej świętemu Ambrożemu, pojawia się pochwała tej pierwszej pszczoły, która wytrwale pracowała razem ze swoim pszczelim rojem, aby z wosku powstała świeca paschalna, rozjaśniająca ciemności nocy.

Pszczoły, pojawiające się razem z pierwszymi ciepłymi dniami, zawsze kojarzą mi się z mityczną przestrzenią życia, a także z przestrzenią poezji. Daleką od tej codziennej, masowej, ale za to zrozumiałą dla wszystkich, mówiącą bowiem w prostych słowach o uczuciach. Poezja wydaje się wieczna wobec polityki, nużącego zgiełku świata, przemijających historii czy życiowych anegdot. Pięknie pisał o tym Ryszard Przybylski w Mitycznej przestrzeni naszych uczuć. Nie bez powodu jako motto do książki umieścił cytat z „Poezji okruchów” Julii Hartwig: „Zbiorowe drogi ludzkich mitów opuszczone dla szczypania przydrożnej trawki. Tu kępka, tu kępka, razem tysiąc kępek obok siebie. Będą się dziwić, patrząc na to kiedyś. Tęsknota do symboliki trwałej. Nie przez szpary, dziury w płotach i piwnice. Wejść głównymi drzwiami, gdzie umarli czekają na żywych w niecierpiących zwłoki sprawach. Gdzie żywi stają się na powrót żywymi”. 

POLECAMY

To właśnie poeci, przypominając nam o świecie uczuć, czynią nas na powrót żywymi. Choćby tylko poprzez tęsknotę za czymś prawdziwszym niż walentynkowa kartka z rysunkiem dwóch złączonych serc. Bo wszystko, co prawdziwe, wymaga niezwykłego trudu. I wszystko jedno, czy jest to miłość, śmierć, czy miód. O tym, jak trudzą się pszczoły, wyrabiając miód, napisano już w Księdze Przysłów (Septuaginta, Prz 6,6-8).
Osip Mandelsztam, rosyjski poeta zamęczony w łagrze Wtoraja Rieczka pod Władywostokiem, kochał te złociste owady i opisywał je w wierszach. Dla niego były pszczołami Persefony, bogini podziemnego świata umarłych, chociaż tradycyjna symbolika przypisuje je raczej boginiom księżycowym: Artem...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy