Dołącz do czytelników
Brak wyników

Między słowami

29 czerwca 2020

NR 6 (Czerwiec 2017)

Objazd

W Budapeszcie nieoczekiwanie zdarzył mi się gulasz doznań. Ich dobra zmiana ewidentnie jest zabawniejsza, nawet jeśli niektórzy z plakatów kradną.

Niedawno byłem w Budapeszcie na targach literackich na okoliczność premiery węgierskiego wydania ości. Po węgiersku nazywa się to Szálkák. Węgierskie wydanie jest dłuższe od polskiego o kilkadziesiąt stron. Ale przywykłem. Balladyny i romanse utyły w węgierskiej wersji do – uwaga! – 666 stron, pieczęć Szatana jak nic. Tłumacz wyjaśnił mi, że węgierski jest po prostu dłuższym językiem, choć kraj krótszy. 

POLECAMY

Okazało się, że mój hotel się porusza. Zostałem zakwaterowany na statku, a statek zacumowany vis-à-vis Parlamentu. Naprawdę dziwne uczucie: gdy tak podłoga się kołysze i ugina, trudno dać odpór wrażeniu kaca.

Wszystko jakieś takie niestabilne.

Ulica, którą dowieziono mnie do kajuty, została zamknięta na trzy dni. Azjaci kręcą film sensacyjny, a dokładniej pościg samochodowy. Biały bus ma nalepione dziury, imitujące ślady po kulach. Potem w komputerze zrobi się je na prawdziwe. 

Budapeszt oblepiony jest wielką liczbą wielkiego formatu plakatów, a na nich Orbán i nieznany mi człowiek w tle. Orbán prezentuje się przystojnie i nobliwie, zdjęcie wysokoartystyczne i czarno-białe, hasło krótkie i liternictwo eleganckie. Znajomym Węgrom mówię, że bardzo stylowa kampania z tym Orbánem. Pytam o napis – co oznacza? Oznacza: „Oni kradną!”. Aha, a więc jest to kampania negatywna. Dowiaduję się również, że ów człowiek w tle to wójt czy sołtys rodzinnej wsi premiera. W dziesięć lat stał się jednym z najbogatszych Węgrów, gdyż przez niego i wieś przepuszczane są ogromne pieniądze. Niezbyt pojąłem zasady inżynierii finansowej rządzącej partii, za to dowiedziałem się, że w tej wsi jest największy w kraju i najnowocześniejszy stadion piłkarski.

Cóż, rzeczywiście na Węgrzech jest dziwacznie. Równie dziwacznie jak ostatnio w Polsce. Dlatego w ogóle mnie nie...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy