Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Wstęp

12 lutego 2016

Siła wewnętrzna

0 680

Siła wewnętrzna to więcej niż przereklamowane pozytywne myślenie. To przede wszystkim spora dawka kalkulacji. Surowy namysł nad własnymi szansami.


Dawniej mówiło się o silnej woli, silnym charakterze, o silnej osobowości czy o „poczuciu mocy”. Dziś raczej mówi się o złej (a rzadziej o dobrej) woli, o trudnych charakterach czy też o osobowości konia wyścigowego. Jedno pozostało: i wtedy, i teraz o tej sile mówi się w sposób oceniający. Silne jest lepsze niż słabe, dobre jest – z natury rzeczy – lepsze niż złe, trudne jest gorsze niż łatwe, zaś koń z osobowością, to jest ktoś, podczas gdy koń bez osobowości, to jest zaledwie coś. O poczuciu mocy przestało się mówić w ogóle.

Ten oceniający ton nie wydaje się specjalnie wartościowy. Wyrokowanie, co jest lepsze od czego, bywa nader zawodne i dość kapryśne. Nierzadko to, co było wczoraj oceniane jako dobre, dziś spostrzegane jest jako nie do przyjęcia. Myślę, że ważniejsze jest coś innego.

Wielki polski matematyk Stanisław Ulam jako kilkulatek założył zeszyt zatytułowany „Stanisław Ulam – matematyk, fizyk i astronom”. Tytuł tego notatnika świadczy, że Ulam nie fantazjował o tym, aby zostać matematykiem, fizykiem i astronomem. On już w momencie zakładania tego kajecika nim poniekąd był, a w każdym razie był pewny, że będzie. To ważna różnica.

Znakomita himalaistka Kinga Baranowska mawia z jednej strony, że góry uczą pokory, z drugiej nie mówi: „chciałabym tam wejść”, tylko dość butnie: „myślę, że tam wejdę”. To także ważna różnica.

Che Guevara (cokolwiek sobie o nim myślimy jako polityku) zabrał się do wywoływania światowej rewolucji, bo przecież – że zacytuję jego słowa – „ktoś musi zacząć”. Istotna różnica polega na tym, że nie marzył o rewolucji, on ją realizował (mniej jest ważne, czy w sposób udany).

Czym zatem jest ta s...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy