Siła kobiecych więzi

Trening psychologiczny

Krąg jest wspierającą przestrzenią społeczną, osobistą i duchową. Jest czymś naturalnym, opartym na autentyczności i otwartości. W kręgu pogłębiamy kontakt ze sobą i uczymy się pełniej wchodzić w kontakt z innymi. W nim dzielimy się i przyjmujemy. Odnajdujemy odwagę i własną moc.

Potrzebujemy innych nie tylko po to, by czuć szczęście, lecz także – a właściwie przede wszystkim – po to, aby przeżyć. Susan Pinker w książce Efekt wioski pokazuje znaczenie społeczności dla długości i jakości życia, przywołując między innymi obserwacje mieszkańców Sardynii. To jedno z niewielu miejsc na świecie, w którym średnia długość życia kobiet i mężczyzn jest zbliżona. Pinker dowodzi, że ani zdrowe odżywianie, ani pozytywne nastawienie do życia nie mają tak wielkiego znaczenia dla długowieczności, jak utrzymywanie codziennych kontaktów z innymi ludźmi.

Agnieszka Stein w książce Potrzebna cała wioska poszerza te tezy, koncentrując się na kontekście rodzicielstwa. Zauważa, że relacja z jednym dorosłym nie pozwoli dziecku rozwinąć pełni jego osobowości. Niezwykle ciekawe wnioski przyniosła też praca Julianne Holt-Lunstad, doktorki psychologii i neurobiologii na amerykańskim uniwersytecie Brighama Younga. Przez wiele lat badała ona wpływ różnych czynników na śmiertelność. Brała pod uwagę m.in. dietę, ćwiczenia, zdrowie, stan cywilny, palenie czy picie alkoholu. Co siedem lat sprawdzała, który z czynników najbardziej przyczyniał się do zmniejszenia ryzyka śmierci. Pierwsze dwa miejsca nieodmiennie zajmowały społeczne zintegrowanie (pierwsze miejsce) oraz bliskie relacje (miejsce drugie). Do tej drugiej kategorii zaliczyła kontakty z gronem najbliższych osób – członkami rodziny lub przyjaciółmi, a więc osobami, na które możemy liczyć, gdy będziemy potrzebować wsparcia, np. finansowego czy mieszkaniowego, które będą przy nas w szczęściu i chorobie. Z kolei pierwsza kategoria obejmuje wszystkie inne relacje społeczne, począwszy od znajomości koleżeńskich czy sąsiedzkich poprzez współpracowników, aż po sprzedawcę w pobliskim sklepie czy listonosza. 

Takie codzienne relacje okazują się najistotniejszymi czynnikami długowieczności. Powitania i uśmiech, rozmowa o pogodzie, dzieciach czy piłce, uczestnictwo w regularnych zajęciach przyczyniają się do poprawy jakości i długości życia. To dzięki takim badaniom przekonujemy się, że zaspokajanie potrzeby spotkań jest decydujące dla naszego przetrwania, a nie tylko kwestią wygody, mody czy przyjemności.

POLECAMY

Krąg – wyjątkowa forma w odpowiedzi na powszechne potrzeby

Możliwości budowania i utrzymywania bezpośrednich kontaktów jest sporo: spotkania sąsiedzkie, koła gospodyń wiejskich, warsztaty rękodzielnicze, grupy zainteresowań, kluby sportowe, praktyki medytacyjne, spotkania terapeutyczne czy rozwojowe. Każdy może stworzyć własną wioskę, grupę znajomych, z którymi będzie się widywać regularnie. 

Wśród wielu możliwości pojawiły się także Kręgi. Co sprawia, że nas przyciągają? Ważnym ich aspektem jest równość, brak ocen czy doradzania oraz regularność. W pędzącym, zmiennym świecie dobrze jest mieć stałe punkty. W przeciwieństwie do wyidealizowanego świata mediów społecznościowych i wyśrubowanych standardów autoprezentacji krąg pozwala na autentyczność. W jego ramach możemy się bezpiecznie odsłonić, okazać zachwyt, dumę i podziw, złość i ból, strach i bezradność. Krąg tworzy przestrzeń, w której każda osoba jest wysłuchana z uważnością, w której może ufnie odsłonić najdelikatniejsze cząstki siebie, mając pewność, że to, czym się dzieli, nie będzie poddane ocenie. W kręgu rezygnujemy z rywalizacji i postrzegania świata w kategoriach wygrana-przegrana na rzecz równości, współpracy, wymiany. Krąg jednopłciowy pozwala dodatkowo umacniać kobiecą czy męską energię, budować wspólnotę doświadczeń...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI