Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening psychologiczny

20 lipca 2022

NR 8 (Sierpień 2022)

Siła kobiecych więzi

0 135

Krąg jest wspierającą przestrzenią społeczną, osobistą i duchową. Jest czymś naturalnym, opartym na autentyczności i otwartości. W kręgu pogłębiamy kontakt ze sobą i uczymy się pełniej wchodzić w kontakt z innymi. W nim dzielimy się i przyjmujemy. Odnajdujemy odwagę i własną moc.

Potrzebujemy innych nie tylko po to, by czuć szczęście, lecz także – a właściwie przede wszystkim – po to, aby przeżyć. Susan Pinker w książce Efekt wioski pokazuje znaczenie społeczności dla długości i jakości życia, przywołując między innymi obserwacje mieszkańców Sardynii. To jedno z niewielu miejsc na świecie, w którym średnia długość życia kobiet i mężczyzn jest zbliżona. Pinker dowodzi, że ani zdrowe odżywianie, ani pozytywne nastawienie do życia nie mają tak wielkiego znaczenia dla długowieczności, jak utrzymywanie codziennych kontaktów z innymi ludźmi.

Agnieszka Stein w książce Potrzebna cała wioska poszerza te tezy, koncentrując się na kontekście rodzicielstwa. Zauważa, że relacja z jednym dorosłym nie pozwoli dziecku rozwinąć pełni jego osobowości. Niezwykle ciekawe wnioski przyniosła też praca Julianne Holt-Lunstad, doktorki psychologii i neurobiologii na amerykańskim uniwersytecie Brighama Younga. Przez wiele lat badała ona wpływ różnych czynników na śmiertelność. Brała pod uwagę m.in. dietę, ćwiczenia, zdrowie, stan cywilny, palenie czy picie alkoholu. Co siedem lat sprawdzała, który z czynników najbardziej przyczyniał się do zmniejszenia ryzyka śmierci. Pierwsze dwa miejsca nieodmiennie zajmowały społeczne zintegrowanie (pierwsze miejsce) oraz bliskie relacje (miejsce drugie). Do tej drugiej kategorii zaliczyła kontakty z gronem najbliższych osób – członkami rodziny lub przyjaciółmi, a więc osobami, na które możemy liczyć, gdy będziemy potrzebować wsparcia, np. finansowego czy mieszkaniowego, które będą przy nas w szczęściu i chorobie. Z kolei pierwsza kategoria obejmuje wszystkie inne relacje społeczne, począwszy od znajomości koleżeńskich czy sąsiedzkich poprzez współpracowników, aż po sprzedawcę w pobliskim sklepie czy listonosza. 

POLECAMY

Takie codzienne relacje okazują się najistotniejszymi czynnikami długowieczności. Powitania i uśmiech, rozmowa o pogodzie, dzieciach czy piłce, uczestnictwo w regularnych zajęciach przyczyniają się do poprawy jakości i długości życia. To dzięki takim badaniom przekonujemy się, że zaspokajanie potrzeby spotkań jest decydujące dla naszego przetrwania, a nie tylko kwestią wygody, mody czy przyjemności.

Krąg – wyjątkowa forma w odpowiedzi na powszechne potrzeby

Możliwości budowania i utrzymywania bezpośrednich kontaktów jest sporo: spotkania sąsiedzkie, koła gospodyń wiejskich, warsztaty rękodzielnicze, grupy zainteresowań, kluby sportowe, praktyki medytacyjne, spotkania terapeutyczne czy rozwojowe. Każdy może stworzyć własną wioskę, grupę znajomych, z którymi będzie się widywać regularnie. 

Wśród wielu możliwości pojawiły się także Kręgi. Co sprawia, że nas przyciągają? Ważnym ich aspektem jest równość, brak ocen czy doradzania oraz regularność. W pędzącym, zmiennym świecie dobrze jest mieć stałe punkty. W przeciwieństwie do wyidealizowanego świata mediów społecznościowych i wyśrubowanych standardów autoprezentacji krąg pozwala na autentyczność. W jego ramach możemy się bezpiecznie odsłonić, okazać zachwyt, dumę i podziw, złość i ból, strach i bezradność. Krąg tworzy przestrzeń, w której każda osoba jest wysłuchana z uważnością, w której może ufnie odsłonić najdelikatniejsze cząstki siebie, mając pewność, że to, czym się dzieli, nie będzie poddane ocenie. W kręgu rezygnujemy z rywalizacji i postrzegania świata w kategoriach wygrana-przegrana na rzecz równości, współpracy, wymiany. Krąg jednopłciowy pozwala dodatkowo umacniać kobiecą czy męską energię, budować wspólnotę doświadczeń, doświadczać pierwotnej więzi siostrzanej lub braterskiej.

Co daje krąg kobiet?

To bezpieczne miejsce, w którym doświadczamy bliskości i wsparcia. Niespieszność i swoboda wypowiedzi pozwalają na pogłębienie kontaktu ze sobą i własną mocą, ale także na wchodzenie w relacje z innymi w nowy sposób. Choć każda z nas jest inna, to historie i słowa, którymi się dzielimy, poruszają nas, uaktywniają emocje, myśli i skojarzenia. Buduje się siostrzana więź, będąca źródłem siły, otuchy i poczucia wspólnoty.

Pamiętam spotkanie, podczas którego jedna z uczestniczek podzieliła się swoimi negatywnymi myślami o własnym dziecku. Wspomniała o nich krótko, lecz inna z uczestniczek podtrzymała temat, dzieląc się ze słuchaczkami tym, jak trudno jej pogodzić ogrom miłości z frustracją i złością. Kolejne uczestniczki dołączały się. Opowiadały historie naznaczone zawstydzeniem i zawodem samą sobą. Po raz pierwszy w życiu wypowiadały na głos takie nieprzyjazne myśli, które w czarnych chwilach błąkały się po ich głowie. Z każdym zdaniem roztapiało się poczucie wstydu i osamotnienia. Blakły frustracja, zawód sobą, obawy, lęki i bezradność. Rodziło się zrozumienie, ukojenie i łagodność.

Inne spotkanie zdominował wątek ucinania relacji. Płynął swobodnie przez krąg, uruchamiając różne aspekty: cień żalu, straty i bólu, strach przed bliskością lub samotnością, poczucie dumy i ulgi z powodu zakończenia krzywdzących relacji. Uruchomiły się odwaga, wrażliwość, empatia i moc. Wiele historii zostało wypowiedzianych i domkniętych, a jedna z uczestniczek podjęła decyzję o zamknięciu relacji, w której tkwiła bezwolnie przez wiele lat mimo ponoszonych kosztów. 

Stały rytm wsłuchiwania się w innych i dzielenia się osobistymi historiami pozwala oswoić własne straty, zawstydzenia, niedoskonałości. W toku spotkań rodzi się coraz większa otwartość, uczestniczki uczą się stawać w prawdzie ze sobą, ale też poszerzają osobistą perspektywę, zyskują dystans. To głębokie doświadczenie spotkania z samą sobą i innymi przywraca równowagę, harmonię i spokój.

To, co się dzieje w kręgu, zmienia naszą codzienność. Pamiętam spotkania, które zaowocowały zmianą pracy, odważeniem się na bliskość i jedność z drugą osobą czy zrobieniem prawa jazdy. Dzięki spotkaniom z większą stanowczością i odwagą stawiamy na to, co naprawdę się dla nas liczy. Z większą uważnością dbamy o siebie. Z większą lekkością odpuszczamy to, co mniej istotne. Osadzamy się w sobie i równocześnie uczymy się być bliżej z innymi.

Jakie zasady obowiązują w kręgu?

Krąg to przestrzeń dzielenia się, doświadczania, bycia. Nie ma programu, harmonogramu, mnogości ćwiczeń czy warsztatowego prowadzenia. Jest natomiast podążanie za tym, co się uaktywnia, co jest żywe. Każda z uczestniczących osób w takim samym stopniu współtworzy wspólną przestrzeń. Spotkania kręgu są cykliczne. Mogą się odbywać raz w tygodniu lub raz na miesiąc, ale najważniejsze, żeby odbywały się regularnie. 
Jakie jeszcze reguły obowiązują w kręgach?

  1. Równość
    Nie ma prowadzącej, mentorki czy psycholożki. Wszystkie uczestniczki wchodzą w krąg na tych samych prawach. Każda dzieli się sobą, każda pilnuje zasad.
  2. Poufność
    Krąg jest bezpieczną przestrzenią – tu zostanie każda myśl, słowo, emocja, którą się dzielimy. Treść, a nawet obecność poszczególnych osób pozostaje tylko do naszej wiadomości.
  3. Akceptacja i otwartość
    Przyjmujemy się nawzajem z otwartością, bez ocen, bez porównywania. Dajemy sobie przestrzeń na wzajemne usłyszenie się o...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy