„Separacja. Lęk i złość” - John Bowlby

Materiał PR

News

Jest to drugi tom cyklu brytyjskiego psychiatry i psychoanalityka Johna Bowlby’ego „Przywiązanie i strata” na temat znaczenia relacji rodzicielskiej dla zdrowia psychicznego. Teorie przedstawione w serii wciąż są aktualne i mają znaczący wpływ na współczesną psychoanalizę i psychologię.

W pierwszej części autor omówił teorię przywiązania i wyjaśnił, w jaki sposób więzi emocjonalne wytworzone na początku życia człowieka stają się podstawą budowania relacji na jego dalszych etapach. W tej części Bowlby rozważa separację i towarzyszący jej dystres: strach przed nieuchronną lub przewidywaną separacją, strach wywołany groźbą separacji przez rodziców oraz odwrócenie relacji rodzic-dziecko.

POLECAMY

Doktor Bowlby ponownie analizuje sytuacje wywołujące w nas niepokój. Dochodzi do wniosku, że strach jest początkowo wzbudzany przez pewne elementarne sytuacje – nagły ruch, ciemność lub separację – które choć z natury nieszkodliwe, wskazują na zwiększone ryzyko niebezpieczeństwa.

Seria „Przywiązanie i strata” to obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak relacje dziecka z osobami znaczącymi w najwcześniejszym okresie życia wpływają na jego dalsze funkcjonowanie psychiczne i społeczne. W Tomie II Czytelnik znajdzie m.in. odpowiedź na pytanie, jakie są wskaźniki strachu i złości i jakie sytuacje je wywołują.

W przygotowaniu PWN znajduje się Tom III, Strata, dotyczący problemów związanych z żalem i żałobą oraz procesów obronnych, które mogą być uruchamiane przez lęk i stratę.

Książka już wkrótce w sprzedaży: https://ksiegarnia.pwn.pl

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI