Samouleczalni?

Zdrowie i choroby Praktycznie

Męczy cię kaszel? Dopadła grypa? Bolą cię stawy? Masz problemy trawienne? Chcesz schudnąć? Wszystko wymyka ci się spod kontroli? Jesteś nerwowy...? Na wszystkie te pytania, bombardujące nas z telewizyjnych reklam, pada ta sama odpowiedź: Weź tabletkę!

W dwudziestominutowym bloku reklamowym blisko 70 procent treści to spoty promujące leki i suplementy diety dostępne bez recepty (ang. over the counter, OTC). Nic zatem dziwnego, że Polacy uwierzyli, że mogą poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami bez wizyty w przychodni. Z najnowszych badań wynika, że po leki bez recepty sięga 75 procent Polaków, a tylko w 2011 roku wydaliśmy na nie około 13 miliardów złotych (to połowa kwoty wydanej przez Polaków na wszystkie leki). Popularność OTC ciągle rośnie, tymczasem konsekwencje bezmyślnego zażywania suplementów i leków bez recepty mogą być niebezpieczne...

Trzydziestoletni Andrzej, aktywny przedsiębiorca z Łodzi, po treningu koszykówki cierpiał z powodu bólu w okolicy prawej łopatki. Podróże biznesowe na Ukrainę, dopięcie warunków umowy z nowym kontrahentem – to nie czas na niedyspozycję. Andrzej leczył się sam paracetamolem. Ból nie mijał, więc zwiększał dawki. Zamiast po kilku dniach zgłosić się do lekarza, kupował w aptece kolejne opakowania środka przeciwbólowego. Długotrwałe zażywanie paracetamolu w nadmiernych dawkach doprowadziło go do ciężkiej niewydolności nerek i – w wyniku uszkodzenia wątroby – do żółtaczki.

Dostępne = bezpieczne?


Co leży u podstaw ogromnego zainteresowania lekami OTC? Leki OTC stanowią aż 26 proc. polskiego rynku farmaceutycznego. Przeciętny Polak wie, że idąc do apteki bez uprzedniej wizyty u lekarza, otrzyma pokaźną i urozmaiconą ofertę środków na zgłaszane przez niego dolegliwości. Większość klientów aptek wyposażona w wiedzę o lekach OTC, czerpaną z internetu i telewizji, nie konsultuje swojego wyboru z farmaceutą – płacą i wychodzą, jak przy zakupie produktów spożywczych. Nie proszą o radę, bo wiedzą, co kupują. A czy równie świadomie zażywają leki bez recepty? Z raportu CBOS wynika, że co dziewiąta osoba zażywając dany środek po raz pierwszy, nie konsultuje się z lekarzem ani nie czyta ulotki z informacjami o jego działaniu.

Powszechność i łatwy dostęp do leków OTC – można je kupić nie tylko w aptekach, ale i w supermarketach, a nawet na stacjach benzynowych – prowadzą do iluzorycznego przekonania o bezpieczeństwie zawartych w nich substancji.

Gdy widzimy środek przeciwbólowy na półce przy sklepowej kasie, tuż obok gum do żucia i wafelków w czekoladzie, zaczynamy postrzegać go jak coś, po co sięga się tak, jak po miętowe dropsy. Swoboda zakupu płynnie przechodzi w swobodę zażywania. I tu znajdujemy odpowiedź na pytanie, dlaczego tak wielu z nas nie czyta ulotek przed zażyciem leku – leki OTC przez swą powszechność są odbierane ja...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI