Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

25 maja 2016

Sabotaż na samym sobie

21

Być może wiesz czego chcesz i nawet wiesz jak do tego dość, ale ciągle tkwisz w niespełnieniu, bo sabotujesz swoje własne wysiłki. Czy rozpoznajesz takie zachowania u siebie?

1. „Gdyby tylko…”. Każdy z nas ma w swojej historii mniej dumne momenty. Żałujemy rzeczy, które zrobiliśmy i tych, których baliśmy się zrobić. Czasami bawimy się w „gdyby tylko” w kwestiach, które były poza nasza kontrolą – gdybym tylko miał innych rodziców, gdybym miał jakiś talent itd. Niektórych takie myśli ścigają nas całe życie. Problem polega na tym, że zazwyczaj nie wynika z nich nic dobrego, bo nie prowadzą one do działania, a jedynie do frustracji. Skierowanie swoich myśli na przyszłość jest znacznie produktywniejsze, choć wcale nie proste.

2. Lęk przed własnymi myślami. Czasami własne myśli przerażają nas lub zawstydzają tak mocno, że spychamy je gdzieś do głębin podświadomości („Ciągle się kłócimy, może to był zły pomysł by się zaręczać?”, „Koleżanka z pracy nie stara się wystarczająco, ale jest taka miła, więc nic jej nie powiem”). Upchnięcie przyjemnych emocji, myśli w podświadomości jest wygodne, ale nie pozwal...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy