Rodzina z wirtualnego świata
Mirosław Konkel Rodzina i związki Charaktery 3/2017
Cyfrowe światy mogą być antidotum na samotność, sprzyjać tworzeniu bliższych relacji. Ale czy są w stanie je zastąpić?

W 1846 roku, u szczytu gorączki złota, 87 pionierów pod wodzą George’a Donnera wyruszyło z Little Sandy River do Kalifornii.
Najtrudniejszy odcinek, wiodący przez góry Sierra Nevada, chcieli pokonać przed nastaniem mrozów. Kiepska organizacja, źle dobrana trasa i ataki Indian opóźniały jednak ich marsz. Sroga zima zaskoczyła wędrowców wśród ośnieżonych szczytów. Schronili się w zacisznym miejscu, nazwanym później „doliną Donnera”. Gdy wyczerpały się zapasy żywności, niektórzy podróżnicy posunęli się do kanibalizmu. Zanim w lutym i marcu pojawiły się ekipy ratunkowe, zmarło 41 osadników. Kto ocalał? Można by pomyśleć, że młodzi, silni mężczyźni, którzy swoje życie przedłożyli nad dobro innych. Bynajmniej. Przeżyły głównie wędrujące z krewnymi dzieci i kruche staruszki.
Ten należący do amerykańskiego mitu epizod pokazuje dobitnie, że w ciężkich czasach najlepiej trzymać się z rodziną.
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówMirosław Konkel
jest dziennikarzem „Pulsu Biznesu”. Razem z Jackiem Santorskim napisał książkę Prymusom dziękujemy. Fascynuje go wpływ nowych technologii i korporacyjnych nonsensów na psychikę człowieka.