Pożeracze „lajków”

Nałogi i terapie Praktycznie

Dostajemy dopaminowego kopa za każdym razem, gdy ktoś polubi nasze zdjęcie lub pozostawi pod nim przychylny komentarz. Otrzymywanie „lajków”, podobnie jak wszystko, co daje nam przyjemność, może być uzależniające.

Daria Grabda: Stawia Pani zatrważającą diagnozę: Facebook uzależnia tak samo jak alkohol, narkotyki czy hazard. Dlaczego tak się dzieje?
Suzana Flores: Tym, co naprawdę uzależnia, jest mobilność mediów społecznościowych. Każdy smartfon wyposażony jest w usługę powiadomień, dzięki której cały czas możemy obserwować aktywność naszych znajomych na Facebooku czy Twitterze. W efekcie wciąż klikamy „odśwież”, by niczego nie przegapić.

Kiedy możemy stwierdzić, że jesteśmy uzależnieni od Facebooka?
Swoich pacjentów proszę, by wykonali następujący test. Mają spędzić 48 godzin – może to być na przykład weekend – nie logując się do mediów społecznościowych, nawet gdy otrzymują powiadomienia, że ktoś wysłał im wiadomość lub skomentował ich post. Jeśli możesz wytrzymać 48 godzin bez logowania się do portali społecznościowych, to prawdopodobnie nie jesteś uzależniony. Większość z nas jednak jest. Nasz telefon stał się przedłużeniem nas i naszych ramion. Zawsze mamy go w zasięgu ręki.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą uzależnienie od Facebooka?
Podobnie jak w przypadku większości uzależnień, przy ekstremalnym poziomie uzależnienia od mediów społecznościowych może ono negatywnie wpłynąć na nasze relacje i sprawić, że tracimy poczucie autentyczności. Zaczynamy żyć swoimi postami, informacjami zamieszczanymi przez naszych przyjaciół i następnymi selfie. Zaniedbujemy interakcje w świecie realnym i wycofujemy się do swojego alternatywnego świata fantazji. Mówię o mediach społecznościowych jako o świecie fantazji, ponieważ kiedy czytamy post innej osoby, to widzimy ją tak, jak ona chce być przez nas postrzegana. Na przykład w sylwestra na portalach społecznościowych wiele osób chwali się tym, jak świetnie się bawią; mało kto wrzuca jednak zdjęcia nastę...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI