Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

2 lutego 2016

Razem - podwójnie szczęśliwi

26

To wielka tajemnica, może największa: jak to jest, żeśmy się spotkali i od tylu lat jesteśmy we dwoje, wciąż szczęśliwi? Jak pokonać zakręty, przetrwać w związku chwile zniechęcenia i nie dać się pokusom?

Jak przez lata podtrzymać przyciąganie – nawet jeśli nie tak żarliwe, jak w pierwszych miesiącach w akademiku, to przynajmniej przyzwoite? Poszukiwanie klucza udanych związków przypomina szukanie Świętego Graala. Trudno tu o recepty. Ale doświadczenie psychologów i terapeutów par podpowiada, jak związek budować.

1. Przede wszystkim pozwól jemu/jej, być tym, kim jest. Nie zmienisz partnera. Z niczego nie wyleczysz.

Jeśli nawet czasem cudownie się odmieni, to raczej przypadkiem i wtedy, gdy się tego nie spodziewasz. Mnóstwo problemów par wynika z tego, że któreś z nich lub oboje toczą wojnę o zmianę partnera w kogoś całkiem innego. Jeśli nie potrafisz się cieszyć drugą osobą taką, jaką ona jest, to dlaczego z nią jesteś? Zrób mały eksperyment myślowy i podstaw w jego miejsce znane ci osoby tej samej płci. Czy na pewno ten ktoś byłby lepszy? Albo inne ćwiczenie: jak to jest patrzeć na świat jego/jej oczami? Spróbuj usiąść przez chwilę spokojnie i wyobrazić sobie, że jesteś nią i żyjesz z takim mężczyzną, jak ty. Że jesteś nim i żyjesz z taką kobietą, jak ty. Co można wtedy czuć?

2. Po drugie, nie próbuj zawsze wszystkiego przedyskutować z partnerem do końca i do spodu.

Czasem warto po prostu dać żyć. Albo coś zrobić, zamiast mówić i mówić bez końca. Niekiedy wielogodzinne dzielenie włosa na czworo nie tylko nie prowadzi do rozwiązania problemów, ale tworzy nowe. Cała „kultura psychologiczna” oparta jest na założeniu, że problemy należy do końca nazywać i omawiać....

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy