Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

9 czerwca 2016

Jak utrzymać bliskość w związku? 7 dobrych wskazówek

78

Czasami nie komunikacja między partnerami jest problemem. Potrafimy dyskutować o swoich racjach całymi godzinami. Brak nam jednak więzi, która mimo wszystko ciągnęła by nas do siebie.

Każdy z nas chciałby utrzymać w swoim związku pasję, pożądanie, bliskość. Z czasem jest to coraz trudniejsze. Aby się za bardzo nie oddalić dyskutujemy o spornych kwestiach, punktach widzeniach, próbujemy dojść do wspólnych wniosków. Niestety czasami takie rozmowy nie prowadzą do porozumienia, lecz jeszcze bardziej oddalają od siebie i rodzą negatywne emocje. Problemem nie jest bowiem brak komunikacji, ale więzi. Ten magiczny klej, magnes ciągnący nas do siebie, pomaga poprawić komunikację, odbudować bliskość i pożądanie. Oto kilka wskazówek jak pracować nad więzią w związku.

POLECAMY

1. Każdego dnia dziękuj za coś. Pokaż swojemu partnerowi szczere uznanie, niech poczuje się doceniony. To nie musi być wielka rzecz – może coś o czym zazwyczaj zapomina, zaparzona kawa, pozmywane naczynia, trud w pracy.

2. Przez krótką chwilę oddaj mu całą swoją uwagę. Każdy z nas jest zabiegany, ale prawdopodobnie przy odrobinie dobrej woli jesteśmy w stanie znaleźć kilka minut w ciągu doby i poświecić je tylko partnerowi. Bez spoglądania na serial, telefon czy w komputer. Daj tylko jemu/jej pięć minut na opowiedzenie o swoim dniu.

3. Pierwszy wyciągaj rękę. Jeśli nie możecie się porozumieć, pomyśl jaka jest twoja rola w konflikcie i właśnie tylko za to. Nie chodzi o branie na siebie odpowiedzialności za coś, co nie było twoją winą, ale zrobienie pierwszego kroku. Ty przepraszasz za swoje zachowanie, on w takich okolicznościach z pewnością przeprosi za swoje.

4. Proś o przytulenie. Bliskość fizyczna jest niezwykle ważna i możemy ją pielęgnować tak drobnymi gestami jak przytulenie się, pogłaskanie po głowie. Jeśli partner sam z siebie tego nie robi, powiedz że to dla ciebie ważne, poproś o czuły gest.

5. Wróć do początku. Przypomnij sobie czasem dlaczego jesteś z tą osobą, co cię w niej urzekło, za co go/ją kochasz, szanujesz, podziwiasz. Na pewno jest choć jedna taka rzecz. Podziel się tymi przemyśleniami.

6. Okaż współczucie i troskę. Nie ma nic gorszego niż ignorowanie partnera, który akurat p...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy