Pustka na szczycie

Wstęp

Lęk przed sukcesem polega na oczekiwaniu, że jego osiągnięcie spowoduje ujemne skutki, o wiele większe przykrości niż jego brak.

Wydawać by się mogło, że nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż osiąganie sukcesów. Człowiek, mozolnie do nich dążąc, często wyobraża sobie, jak wspaniała będzie jakość jego życia w przyszłości. Zdaje się nawet zapominać o sarkastycznym powiedzeniu: „Miarą twojego sukcesu jest liczba twoich wrogów”. Tymczasem już Zygmunt Freud opisał paradoksalne skutki, jakie może powodować osiągnięcie sukcesu, i przywoływał historie pacjentów dosłownie „zdruzgotanych” przez sukces.
Lęk przed sukcesem polega na oczekiwaniu, że jego osiągnięcie spowoduje ujemne skutki, o wiele większe przykrości niż jego brak. Lęk ten nie jest jednak tożsamy z pragnieniem porażki, z brakiem aktywności zadaniowej w ogóle lub z pragnieniem przysłowiowego „świętego spokoju”. Wiąże się raczej z przeżywaniem sprzecznych odczuć (zarówno pragnienie sukcesu, jak i lęk przed nim) i z przewidywaniem wysokich kosztów psychologicznych.
Niechętny stosunek do sukcesu rozwinąć się może w atmosferze rodzinnej niewspierającej dążeń dziecka, przesyconej jawnymi lub skrywanymi uczuciami zazdrości i rywalizacji. Dziecko, które obserwuje, że jego bliscy zazdroszczą mu osiągnięć, w potencjalnej sytuacji odniesienia sukcesu widzi zagrożenie odrzucenia, dezaprobaty bądź zemsty. Zaczyna uczyć się poniżej swoich możliwości. Czasem rodzice, chociaż komunikują dumę z sukcesów dziecka, w sposób ukryty mogą ujawniać gniew, zazdrość albo odrzucenie. Mówią na przykład: „Mój sposób życia już ci nie odpowiada”, „Staniesz się teraz intelektualistą”. Badania kliniczne przeprowadzone wśród chłopców uczących się poniżej swoich możliwości, z rozpoznanym lękiem przed sukcesem, pokazują, że ich ojcowie mieli tendencję do postrzegania synów jako rywali podważających ich pozycję w rodzinie i obniżających podziw ze strony znajomych.

W wielu środowiskach pragnienie zrobienia kariery zawodowej uważane jest za cechę męską. Rodzice, którzy nie wierzą w możliwość łączenia kariery z kobiecością i życiem rodzinnym, mogą nie cieszyć się z sukcesów zawodowych swoich córek. W ten sposób gaszą ich zapał. Jednocześnie z pełną dumą mogą przyjmować osiągnięcia synów.
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku Matina Horner przeprowadziła badania nad motywacją osiągnięć. Posłużyła się prostą procedurą, która polegała na wymyślaniu przez uczestników zakończeń krótkiej historyjki mówiącej o tym, że Anna (John) jest najlepszą studentką (najlepszym studentem) medycyny. Aż 65 proc. studentek i tylko niespełna 10 proc. studentów dopisywało pesymistyczne zakończenia wskazujące na to, że kobieta, która odniosła sukces, staje się osamotniona, znerwicowana i w końcu traci swoją wysoką pozycję społeczną.
Lęk kobiet przed sukcesem może silnie wiązać się z ut...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI