Dołącz do czytelników
Brak wyników

Między słowami

12 czerwca 2020

NR 1 (Styczeń 2018)

Prezenty nieoczywiste

0 518

Kolejny raz zdałem sobie sprawę z tego, jakie wrażenie może wywrzeć na słuchaczu koncert, kontakt z muzyką geniuszy i trochę pośrednio my, którzy ją przekazujemy.

Od końca listopada ob­darowywany byłem prezentami. Wyróżniam płytę Daniła Trifonowa z dwoma koncertami Chopina w instrumentacji Pletniewa. To drobne zmiany – klarnety zastępują skrzypce. Ładnie brzmi, ale czy trzeba takie zmiany wprowadzać? Odpowiedź zna święty Piotr. W każdym razie Trifonow to pianista ze zdumiewającą techniką. 

Gdybym szeregował prezenty pod choinkę, to chyba zwyciężyłby recital jazzowego pianisty Adama Makowicza. Zdumiewająca jest jego sprawność techniczna. Nie znam osoby bardziej pracowitej niż Makowicz. Przed laty ćwiczyliśmy obaj, każdy w swojej „celi”. Ja grałem mojego ulubionego Ravela, on komponował. Grałem dziewięć godzin, Adam chyba jedenaście. Tak więc świetna technika Makowicza to nie dar z nieba, ale talent i wyobraźnia już tak. Nie wiem, czy ktoś jeszcze potrafi tak jak on grać lewą ręką!

POLECAMY

Tak naprawdę nie celebruję świąt. Niekiedy traktowałem je jak jakieś zakłócenie. Zwłaszcza gdy byłem zanurzony w pracy nad jakimś utworem. Siedziałem przy stole jak na rozżarzonych węglach. Zdaję sobie sprawę, że świadczy to o złym zaplanowaniu pracy, bo przecież na wszystko powinien być czas. Zgoda, ale wtedy pewnie nie osiągnąłbym tyle, ile osiągnąłem. Pewnie też nie spotkałoby mnie takie dziwne zdarzenie w Krakowie: 

Przed koncertem, w restauracyjnej sali podeszła do mnie pani, jak się okazało profesor neurolog, i zapytała, czy wyrażę zgodę na zamieszczenie w jej naukowej książce mojego portretu namalowanego przez pacjentkę. Utraciwszy jakąkolwiek zdolność kontaktu z rzeczywistością owa chora malarka, niegdyś melomanka, pamiętała z czasu przed chorobą tylko jedno: mnie. I mnie malowała. Kolejny raz zdałem sobie sprawę z tego, jakie wrażenie może wywrzeć na słuchaczu kontakt z muzyką geniuszy i pośrednio my, którzy ją prz...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy