Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

1 września 2016

Intymność w seksie - recepta na udany związek

335

Z czym kojarzy ci się określenie „intymny seks”? Czy byłbyś bardziej skłonny odnieść je do jakiejś określonej pozycji/aktywności seksualnej, czy może raczej stanu umysłu oraz emocji, jakie towarzyszą ci podczas zbliżenia z ukochaną osobą?

Słowo „intymność”, które pochodzi z języka łacińskiego oznacza „wewnętrzny, najgłębszy”. Z jego definicji wynika, że „pozostawać w intymnej relacji z drugim człowiekiem to mieć dostęp do najgłębszych pokładów jego osobowości i rozumieć tę głębię” (Słownik psychologiczny „Charakterów”). Odpowiedź na zadane na samym początku artykułu pytanie determinuje sposób postrzegania i odnoszenia się do rodzaju bliskości, jaka panuje w sypialni pomiędzy dwojgiem ludzi. Ta z kolei jest kluczem do wypracowania właściwych mechanizmów budowania silniejszej więzi, łączności między partnerami - czyli prawdziwej intymności w związku.

Zatem, jak sprawić, by seks, który jest ucieleśnieniem miłości był nie tylko satysfakcjonujący pod względem fizycznym, ale przede wszystkim pozostawał spajającym związek aktem intymnym? Na to pytanie odpowiada Lisa Thomas, terapeutka specjalizująca się w rozwiązywaniu problemów par oraz małżeństw.

POLECAMY

Żeby właściwie zrozumieć istotę intymności w seksie musisz pomyśleć o niej, jak o pewnym kontinuum.

Po jednej jego stronie będzie znajdowało się twoje „zamknięte ja” - przygaszone, nieobecne, niezainteresowane. Jak je rozpoznać? Podczas seksu wstrzymujesz oddech, masz zamknięte oczy, nie cieszy cię zapach partnera, twoje myśli są gdzieś daleko od „tu i teraz”. Jesteś spięty i zestresowany. Innymi słowy - nie potrafisz nawiązać właściwej łączności z partnerem.

Drugą stroną wspomnianego kontinuum byłoby „otwarte ja” oznaczające otwarte w trakcie zbliżenia oczy i umysł skupiony na chwili obecnej. Myślisz o drugiej osobie w samych superlatywach, rozkoszujesz się jej widokiem, zapachem, dotykiem. Całym ciałem i duszą jesteś związany z człowiekiem naprzeciwko ciebie. Jesteś zrelaksowany, wrażliwy - całkowicie połączony z drugą osobą.

Teraz zastanów się, po której stronie ty się znajdujesz, gdy kochasz się ze swoim partnerem? Budowanie aury otwartości, relaksu, szczerości pomaga spajać dwojga ludzi uczucia, jakie towarzyszą im podczas seksu, sprawiając tym samym, że będzie on szczerze satysfakcjonującym doświadczeniem. „Dobry” seks jest wbrew pozorom jedną z najistotniejszych sfer w związku, ponieważ pomaga scalać go podczas destrukcyjnych sytuacji stresowych. Co więcej, powinien redukować napięcie, które towarzyszy nam każdego dnia, być chwilą odpoczynku i relaksu, a nie powodem naszego podenerwowania.

Wiele par przyznaje, że zbliżenia przepełnione intymnością zmniejszają dystans pomiędzy dwojgiem ludzi pojawiający się np. przez lata skupiania całej uwagi na wychowywaniu dzieci. Po za tym, „dobry seks” jest jak regularny i darmowy zastrzyk długowieczności - wpływa korzystnie na nasze zdrowie poprawiając krążenie oraz sprawia, że czujemy się wyciszeni i wewnętrznie spokojniejsi.

A co jeśli po krótkiej chwili zastanowienia stwierdzisz, że twoje „ja” znacznie częściej pozostaje zamknięte? Intymności seksualnej nie uzyskujemy z dnia na dzień - należy nad nią długo i systematycznie pracować. Oto kilka wskazówek, które możesz wykorzystać, by ulepszyć łączącą was relację:

1. Musisz zaakceptować, że jesteś istotą seksualną i zasługujesz na szczerą intymność, przyjemność, jaka płynie ze zbliżenia i prawdziwą łączność z partnerem.
Nie musisz godzić się atrapę szczęśliwego związku. Poczucie zawstydzenia i obawy związane z seksem mogą jedynie powodować taki sam nastrój - pełen negatywnych emocji i wstydu. Zacznij obserwować swoje zachowanie w intymnych momentach, nie bagatelizuj sygnałów, które wysyła twoje ciało i umysł. Godząc się na zbliżenia tak naprawdę dalekie od szczerej intymności sprawiasz, że oddalicie się od siebie jeszcze bardziej, a powrót na właściwe tory może po jakimś czasie stać się niemożliwy.

2. Musisz wreszcie zrozumieć, że satysfakcja i przyjemność podczas seksu TOBIE też się należy.
Seks nie może być sprowadzany do czysto technicznej aktywności, w którą ty się angażujesz wyłącznie po to, by dać rozkosz drugiej osobie. Nie tędy droga.... Seks powinien być aktywnością, na którą masz prawdziwą ochotę - aktywnością, którą chcesz praktykować DLA SIEBIE. Oczywiście, że chodzi o waszą obopólną przyjemność - w tym wypadku ani egoizm, ani ciągłe poświęcanie się nie jest...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy