Pozytywny nauczyciel

Wstęp

Od lat maleje zaangażowanie nauczycieli w pracę. Jedną z przyczyn jest niezmienność metod nauczania. A przecież rutynę szkolną można pokonać na wiele sposobów. Jednym z nich jest Model 5W.

Ewa Serwotka jest psychologiem osiągnięć, posiada rekomendację Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Interesuje ją m.in. optymalizacja wykonania działania.

Kamil Radomski jest psychologiem sportu, prezesem Stowarzyszenia Pozytywnie Aktywni, instruktorem snowboardu. Ukończył Szkołę Trenerów Biznesu „Moderator”.

Aleksandra Zienowicz jest psychologiem osiągnięć, pracuje w firmie Smart Performance z siedzibą w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Koordynuje projekty edukacyjne „A ja chcę być...” oraz „Do celu przez płotki”.

Pozytywny nauczyciel? Dla wielu czytelników „Psychologii w Szkole” to hasło może brzmieć jak kolejny chwytliwy slogan, mający niewiele wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę jednak ma wyjątkowo praktyczny wymiar. „Pozytywny Nauczyciel” to propozycja innego podejścia do wykonywanego zawodu. Stworzyła je grupa psychologów, absolwentów Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, a inspiracją było obserwowanie pracy nauczycieli i konsultacje z nimi. Istotą tego podejścia jest zarówno wpływ na rozwój życiowy i naukowy dzieci, jak również – a może przede wszystkim – ograniczenie rutyny pracy i wzmocnienie poczucia misji w oparciu o własną filozofię pracy. Autorzy podejścia na tej podstawie zbudowali program wsparcia – zajęcia psychologiczne skierowane do grona nauczycielskiego.

POLECAMY


Aby przybliżyć tę ideę, przenieśmy się na chwilę w przeszłość. Przypomnijmy sobie tych nauczycieli, któży wciąż wzbudzają w nas pozytywne emocje i wspomnienia. Nauczycieli, którzy szanowali nasze zdanie, którzy potrafili dać nam wsparcie w trudnych chwilach, na różne sposoby nagradzali nasze zaangażowanie i wysiłki. Przypomnijmy sobie, jak to robili, jak się wobec nas zachowywali oraz jak ich postawy wpłynęły na nasze podejście do przedmiotów, których uczyli.


Prawdopodobnie każdy z nas spotkał takiego nauczyciela, który spełniał chociaż jedno z podanych kryteriów. Ludzie takiego pokroju pozostają w naszej pamięci i odgrywają kluczową rolę w kreowaniu dalszej drogi edukacji, w wychowaniu, mają także wpływ na dalszy przebieg życia – pozostając wzorem i motywującym wspomnieniem.

Podstawa to Model W5
Idea „Pozytywnego Nauczyciela” opiera się na tzw. Modelu 5W, który jest podstawą do budowania takiej relacji nauczyciel – uczeń, która wzmacnia wszechstronny rozwój ucznia. Warto podkreślić, że taka relacja...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI