Pomoc psychologa - co daje i jak przebiega terapia dla nastolatka?

News

Pomoc psychologiczna na szczęście staje się coraz bardziej powszechna. Korzystają z niej nie tylko osoby dorosłe, lecz także dzieci i młodzież. Nastolatkowie często mierzą się z problemami, które odbierają im pewność siebie i radość z życia. Jeżeli tylko zauważymy problemy z psychiką u swojego dziecka, trzeba działać jak najszybciej! Na uznanie zasługuje terapia dla nastolatków, odbywająca się zgodnie z potrzebami rodziców i dziecka. Na czym polega ten proces? Z czym rodzice najczęściej przychodzą do gabinetu psychologa?

Psycholog dla młodzieży

Gdzie znajdziemy wsparcie psychologa dla młodzieży? Profesjonalne usługi są dostępne na stronie psycholog-brzeg.pl, gdzie nawet najbardziej wymagające osoby znajdą idealne rozwiązanie dla siebie lub dla dziecka. Psycholog pracuje z dziećmi od 7 roku życia i z młodzieżą, natomiast pierwsza wizyta odbywa się z rodzicami. Zaletą jest to, że w każdym momencie możemy liczyć na dochowane tajemnicy zawodowej i pełną dyskrecję!

Na początku dochodzi do diagnozy psychologicznej, a później ustalany jest cel terapii, plan i częstotliwość spotkań. Nie bez znaczenia jest to, że sesje bywają wzbogacane o zadania dla całej rodziny, wykonywane pomiędzy wizytami u psychologa. 

Najczęstsze problemy nastolatków

Z jakimi problemami najczęściej mierzą się młode osoby? Do gabinetu psychologa zgłaszają się pacjenci i ich rodzice wtedy, gdy występują następujące zaburzenia i kłopoty:

 • Konflikty rodzinne i szkolne
 • Strach przed oceną
 • Niskie poczucie wartości
 • Brak akceptacji rówieśników
 • Zaburzenia odżywiania
 • Depresja u nastolatka
 • Samookaleczenia
 • Choroby i śmierć bliskich osób
 • Rozwód rodziców
 • Niespełnione oczekiwania rodziców
 • Fobie i zaburzenia lękowe
 • Trudności w nauce i koncentracji itp. 

Każda z tych sytuacji jest wskazaniem do tego, aby poszukać profesjonalnej pomocy w gabinecie psychologicznym.

Jak przebiega terapia nastolatka?

Zazwyczaj rodzice zapisują swoje dzieci na konsultację do psychologa. Wiele poradni psychologicznych wymaga bowiem zgody rodziców na to, aby ich pociecha rozpoczęła terapię. Kolejnym krokiem jest spotkanie psychologa z rodzicami - wnikliwa konsultacja pozwala wybrać najlepszą metodę pomocy dziecku, dopasowaną indywidualnie do jego potrzeb. Proponowane są przykładowo terapie grupowe, indywidualne lub rodzinne, a niekiedy terapeuta proponuje rodzicom także terapię par. Jest to ważne wtedy, gdy problemy dziecka wynikają z trudności występujących w związku rodziców. 

Jeżeli postawimy na terapię rodziną, trzeba mieć na uwadze obecność wszystkich członków rodziny w spotkaniach z psychologiem. Natomiast gdy terapia ma charakter indywidualny, rodzice nastolatka są zapraszani co jakiś czas na sesję lub jej fragment. Zazwyczaj jest tak, że specjaliści preferują zapraszanie rodziców do gabinetu w obecności dziecka, raz na jakiś czas. Dzięki temu dziecko nie obawia się tego, że terapia odbywa się poza nim.

Jakie kłopoty mogą się pojawić w trakcie pracy z nastolatkiem i rodzicami? Jednym z najczęstszych kłopotów jest konflikt motywacji. Rodzic może przyjść do psychologa z nieodpowiednim podejściem, wymuszając na dziecku określone zachowanie. Nie jest to dobre działanie, gdyż w efekcie nastolatek czuje się osamotniony i nie ma z kim rozmawiać o swoich emocjach. Niekiedy młodzi pacjenci nie chcą podjąć terapii lub mają obawy w tym zakresie. W takim przypadku istotne jest to, aby nie zmuszać dziecka do wizyt w gabinecie psychologa - nastolatek musi czuć, że chce skorzystać z pomocy psychologa i jest gotowy na zmiany. 

Artykuł powstał przy wsparciu pani Aleksandry Chmiel - terapeutki pracującej z młodzieżą i ich rodzicami.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI