Podróż w głąb mózgu
Lusine Danielyan,Felix Bernhard,Christoph Gleiter Mózg i umysł Psychologia dziś 1/2011
Terapia przy użyciu komórek macierzystych może być przełomem w leczeniu szeregu chorób neurologicznych, m.in. alzheimera czy parkinsona.
Bariera krew-mózg jest najważniejszą naturalną barierą ochronną w ludzkim ciele. Uniemożliwia przeniknięcie do mózgu szkodliwym substancjom, bakteriom lub wirusom. Bywa jednak i tak, że staje się przeszkodą w skutecznym leczeniu – szczególnie chorób neurologicznych. Dlaczego? Po prostu wiele leków aplikowanych do krwiobiegu pacjenta w formie tabletek lub zastrzyków nie może pokonać tej tarczy ochronnej. W efekcie substancje, które mogłyby wyleczyć chorobę Parkinsona, Alzheimera czy udar, nie docierają do celu.
Naukowcy od dawna szukają dróg, którymi leki można by dostarczyć do mózgu z pominięciem bariery krew-mózg. Wypróbowaną, choć mocno inwazyjną, metodą jest wywiercenie w czaszce pacjenta otworu, przez który lek podaje się wprost do chorych tkanek. Ale jest i inna metoda. Od ponad 20 lat testuje ją farmakolog William Frey II, dyrektor Alzheimer Research Center w Saint Paul, w USA.
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówLusine Danielyan,Felix Bernhard,Christoph Gleiter
Lusine Danielyan pracuje na Wydziale Farmakologii Klinicznej Kliniki Uniwersyteckiej w Tybindze, jest kierownikiem grupy badawczej.
Felix Bernhard jest pracownikiem Wydziału Farmakologii Klinicznej Kliniki Uniwersyteckiej w Tybindze, doktorantem w grupie badawczej, którą kieruje Lusine Danielyan.
Christoph Gleiter jest profesorem farmakologii klinicznej na Uniwersytecie w Tybindze.