Podróż w głąb mózgu

Mózg i umysł Laboratorium

Terapia przy użyciu komórek macierzystych może być przełomem w leczeniu szeregu chorób neurologicznych, m.in. alzheimera czy parkinsona.

Bariera krew-mózg jest najważniejszą naturalną barierą ochronną w ludzkim ciele. Uniemożliwia przeniknięcie do móz[-]gu szkodliwym substancjom, bakteriom lub wirusom. Bywa jednak i tak, że staje się przeszkodą w skutecznym leczeniu – szczególnie chorób neurologicznych. Dlaczego? Po prostu wiele leków aplikowanych do krwiobiegu pacjenta w formie tabletek lub zastrzyków nie może pokonać tej tarczy ochronnej. W efekcie substancje, które mogłyby wyleczyć chorobę Parkinsona, Alzheimera czy udar, nie docierają do celu.

POLECAMY

Naukowcy od dawna szukają dróg, którymi leki można by dostarczyć do mózgu z pominięciem bariery krew-mózg. Wypróbowaną, choć mocno inwazyjną, metodą jest wywiercenie w czaszce pacjenta otworu, przez który lek podaje się wprost do chorych tkanek. Ale jest i inna metoda. Od ponad 20 lat testuje ją farmakolog William Frey II, dyrektor Alzheimer Research Center w Saint Paul, w USA. W tym wypadku droga wiedzie przez nos.

Komórki macierzyste w sprayu
William Frey udowodnił już wielokrotnie, że niektóre substancje przedostają się z jamy nosowej przez nerw węchowy wprost do mózgu. Naukowcy mają nadzieję, że właśnie tą drogą będzie można w przyszłości leczyć wiele chorób neurologicznych. Byłby to wręcz przełom: lekarstwo na chorobę Parkinsona w postaci sprayu do nosa byłoby nie tylko o wiele subtelniejsze od dzisiejszych metod, ale również tańsze i pozbawione ryzyka, jakie zawsze niesie operacja. Poza tym terapię z użyciem sprayu można by wielokrotnie powtarzać.

Frey wraz z autorami tego artykułu badał w Klinice Uniwersyteckiej w Tybindze, czy w identyczny sposób nie dałoby się transportować do mózgu pacjenta także jego własnych komórek. To ważne, ponieważ wiele chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera i Parkinsona, usiłuje się dziś leczyć przy pomocy tzw. dojrzałych mezenchymalnych komórek macierzystych (ang. mesenchymal stem cells, MSC). Okazuje się, że są one w stanie przekształcić się w wiele różnych komórek organizmu, dzięki czemu przynajmniej częściowo udaje się powstrzymywać obumieranie neuronów. Po...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI