Nieustępliwa elastyczność

inne

Terroryzm jest sposobem wyrównywania pozycji. Sięgają po niego grupy słabsze, by walczyć z grupami silniejszymi, które na czas nie uszanowały ich aspiracji.

Czy nieustępliwość jest najlepszym sposobem radzenia sobie z terroryzmem? Atak terrorystyczny rzadko bywa zjawiskiem odosobnionym, pozbawionym szerszego społecznego i historycznego kontekstu. Najczęściej jest strategią walki w przedłużającym się konflikcie politycznym, sposobem wyrównywania pozycji. Sięgają po niego grupy słabsze i nierzadko zdesperowane, by walczyć z silniejszym przeciwnikiem, który na czas nie uszanował ich aspiracji. Aby poradzić sobie z terroryzmem, trzeba wyjść poza zaklęte koło eskalacji wrogości, zarówno w działaniach, jak i w umysłach. Dotyczy to każdej ze stron konfliktu.

POLECAMY

Badania pokazują, że najskuteczniejszą strategią postępowania w konflikcie jest tzw. nieustępliwa elastyczność. Polega ona na obniżaniu napięcia i podejmowaniu dialogu z przeciwnikiem po to, by określić zadowalające obie strony sposoby rozwiązania sporu. Jednocześnie zakłada się, że z pewnych celów i interesów nie można zrezygnować. W konfliktach pomiędzy dużymi grupami, na przykład w międzynarodowych, strategią przynoszącą najlepsze efekty jest tzw. GRIT (Graduate Reciprocation of Initiatives in Tension Reduction), czyli stopniowe odwzajemnianie inicjatyw w redukowaniu napięcia. Redukcję napięcia zaczyna jedna ze stron od zawieszenia uogólnionych sądów moralnych na temat przeciwnika i zaproponowania poważnego ustępstwa. Strona ta czeka na podobną reakcję przeciwnika, odpowiadając agresją na działania agresywne i ponawiając zaproszenie do pojednania dopóty, dopóki nie zostanie ono przyjęte. Małe kroki redukujące konflikt stopniowo stają się coraz większe, spirala deeskalacji zastępuje spiralę eskalacji, aż wreszcie strony mogą rozmawiać o rozwiązaniu konfliktu bez przemocy. Widzimy zatem, że najskuteczniejsze sposoby rozwiązywania sporu międzygrupowego zakładają współwystępowanie strategii siłowych, odstraszających, ze strategiami zachęcającymi do dialogu. Skuteczna walka z terroryzmem powinna także zakładać powstrzymanie

się od uogólnionego potępienia, redukowanie napięcia, prowadzenie rozmów i negocjacji z terrorystami (a raczej z elitami organizacji terrorystycznych, które ustalają ich cele), przy jednoczesnym zachowaniu możliwości podejmowania działań odstraszających.

Najlepiej jednak nie dopuścić...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI