Nieustępliwa elastyczność
Agnieszka Golec inne Charaktery 2/2005
Terroryzm jest sposobem wyrównywania pozycji. Sięgają po niego grupy słabsze, by walczyć z grupami silniejszymi, które na czas nie uszanowały ich aspiracji.

Czy nieustępliwość jest najlepszym sposobem radzenia sobie z terroryzmem? Atak terrorystyczny rzadko bywa zjawiskiem odosobnionym, pozbawionym szerszego społecznego i historycznego kontekstu. Najczęściej jest strategią walki w przedłużającym się konflikcie politycznym, sposobem wyrównywania pozycji. Sięgają po niego grupy słabsze i nierzadko zdesperowane, by walczyć z silniejszym przeciwnikiem, który na czas nie uszanował ich aspiracji. Aby poradzić sobie z terroryzmem, trzeba wyjść poza zaklęte koło eskalacji wrogości, zarówno w działaniach, jak i w umysłach. Dotyczy to każdej ze stron konfliktu.
Badania pokazują, że najskuteczniejszą strategią postępowania w konflikcie jest tzw. nieustępliwa elastyczność. Polega ona na obniżaniu napięcia i podejmowaniu dialogu z przeciwnikiem po to, by określić zadowalające obie strony sposoby rozwiązania sporu. Jednocześnie zakłada się, że z pewnych
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówAgnieszka Golec
dr, jest psychologiem. Pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i w Instytucie Psychologii PAN. Napisała książkę „Konflikt polityczny: myślenie i emocje”. Wspólnie z prof. Arie Kruglanskim prowadziła na University of Maryland zajęcia na temat psychologii terroryzmu.