Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne , I

15 lipca 2016

Emocje po atakach na Paryż

13

Zamachy w Paryżu z 13 listopada wstrząsnęły całym światem. Jakie emocje pojawiają się w sytuacji kryzysowej i jak sobie z nimi radzić? – zapytaliśmy Marcina Jareckiego z Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie.

– Choć nieco oswoiliśmy się z informacjami o tragicznych wydarzeniach – wszak media donoszą o nich codziennie – to wiadomości o zamachach terrorystycznych wywołują silne emocje. Najpierw towarzyszy temu niedowierzanie, szukamy dokładniejszych informacji w różnych źródłach – w telewizji, na polskich i zagranicznych portalach informacyjnych. Potem zazwyczaj pojawia się strach, który może wywołać dwie reakcje. Pierwszą jest chęć ucieczki, silna mobilizacja do ochrony swojego życia. Druga reakcja to zatrzymanie, zastygnięcie. Obie są pierwotne i pomagają nam przetrwać trudną sytuację. To, jak odpowiemy na sytuację zagrożenia, zależy od wielu czynników i wzorców, jakimi dysponujemy. Są w nas zarówno siły, które pobudzają do działania na bardzo wysokich obrotach, jak i takie, które blokują. Siły te ścierają się w nas, a gdy napięcie minie, jesteśmy wyczerpani.

Kolejna reakcja to złość, chęć odegrania się i zemsty. Nikt nie lubi przegrywać, bać się, czuć upokorzenie i bezradność. Chcemy odzyskać poczucie sprawstwa, możliwość decydowania – stąd często bierze się agresja. Przekazy typu „oko za oko” mobilizują do agresywnych zachowań, a niektórzy odwet uważają za sprawiedliwy.

Aby poradzić sobie z emocjami pojawiającym...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy