Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

14 listopada 2016

Co robić, gdy chcesz zmieniać świat wokół Ciebie?

24

Jak zachowaną w sobie niezgodę na to, co w tym świecie jest niesprawiedliwe i patologiczne, przekształcić na podjecie realnych działań?

Jestem fundamentalnym optymistą. Trudno powiedzieć, czy mam to z natury czy z wychowania. Optymizm polega na utrzymaniu głowy w kierunku słońca, kiedy nogi idą do przodu. Miałem wiele ciężkich chwil w życiu, moja wiara w ludzkość była srodze testowana, ale nie rozpaczałem, bo jest to kierunek klęski i śmierci.
Nelson Mandela

Czasem wygrywają ci, którzy stosują agresję. Ostatecznie jest to jednak czasowe zwycięstwo, kiedy jednak jest ich dzień i wydaje się, że takie osoby mogą zrobić wszystko, co chcą, łatwo jest popaść w zniechęcenie i rezygnację. Możemy doświadczyć wtedy lęku, niepokoju, bezsilnej złości, przygnębienia, a nawet stanów depresyjnych. Możemy dojść do wniosku, że na świecie po prostu nie ma sprawiedliwości i miłości. Jednak to nie osoby, które są agresywne, są najważniejszymi rozgrywającymi w Twoim życiu. To Ty jesteś głównym bohaterem. Masz wpływ na swoje nastawienie, emocje i działania. Jeśli tylko odważysz się, możesz zmieniać świat, pod warunkiem, że zgodzisz się zacząć od wprowadzania zmian w najbliższym otoczeniu. Oto 7 rad, które podpowiadają, co robić, jeśli chcesz wpływać na to, jak wyglada świat wokół Ciebie

  • Troszcz się o siebie

Jeśli oglądanie codziennych wiadomości sprawia, że czujesz się zniechęcony, wyłącz telewizor i internet. Idź na spacer, poćwicz, napij się naparu z rumianku, zjedz coś zdrowego, wyśpij się. Postaraj się skupić chociaż przez jakiś czas na rozluźnieniu i odprężeniu. Jeśli to tylko możliwe, spotkaj się z bliską osobą, od której wiesz, że możesz spodziewać się zrozumienia i wsparcia. Jeśli Twoje przygnębienie jest rzeczywiście bardzo głębokie, poszukaj pomocy u specjalisty - zapisz się na wizytę u psychologa. Pamiętaj, że jeśli chcesz choć trochę naprawić świat, sam musisz pokonać własne problemy.

  • Na różne sposoby okazuj bezinteresowną życzliwość

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
Gandhi

Codziennie, w większy lub mniejszy sposób, podejmuj różne akty życzliwości, szczególnie wobec tych, którzy nie oczekują tego i którzy różnią się od Ciebie. Nigdy nie wiesz czy najprostszy gest, taki jak szczery uśmiech, powiedzenie „cześć”, przytrzymanie drzwi czy krótka rozmowa, nie będzie czymś, co sprawi, że czyjś dzień stanie się dużo lepszy. Jeśli zaczniesz to robić, niektórzy odpowiedzą podobnym zachowaniem, inni zaś nie. Ale nie to jest najważniejsze. Chodzi o to, żebyś miał poczucie, że sam nie zaczynasz funkcjonować w sposób, który nie podoba Ci się u innych.

  • Znajdź wspólnotę podobnie myślących

To co robimy, jest tylko kroplą w oceanie. Jednak gdyby tej kropli zabrakło, ocean byłby o nią uboższy.
Matka Teresa

Jeżeli zatrważa Cię obecna sytuacja polit...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy