Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

22 października 2016

Jak wyjść z toksycznej relacji

35

5 konkretnych kroków, które musisz zrobić, jeśli chcesz porzucić niszczący Cię układ.

Toksyczna relacja może pożerać całą naszą siłę mentalną i psychiczną. Prowadzi to do ogromnego bólu. W tym artykule możesz przeczytać, po czym poznać, że czyjeś zachowanie jest toksyczne. Co zrobić natomiast, jeśli wiemy już, że układ, w którym tkwimy po uszy, jest chory i nie służy żadnemu dobru? Oto kilka porad:

  • Szukaj pomocy

Osoby, które tkwią w toksycznej relacji potrzebują pomocy swoich przyjaciół, rodziny, a często także specjalistów. Bez
otrzymania pomocnej dłoni (i chwycenia jej) trudno będzie im podjąć się zmian. Niestety, brakuje grup wsparcia dla osób zmagających się z toksycznymi relacjami. Zmiana nie polega na prostym podjęciu decyzji. Osoby, które zmagają się z tym problemem, bardzo często wracają do układu, z którego dopiero co się wyrwali. Trwanie w chorych relacjach wydaje im się prostsze, ponieważ taka sytuacja jest dla nich znana. Boją się, że nikt inny nie zaakceptuje ich zniszczonej przez lata psychiki i jedyną alternatywę stanowi bolesna samotność. To jest też powód, dla którego wolą się kryć w ścianach swojego mieszkania, nawet wtedy, gdy doświadczają tam przemocy psychicznej lub fizycznej. Psy, które są krzywdzone, prawie nigdy nie uciekają od swoich właścicieli. Niestety, u ludzi, którym wmówiono, że nie mają godności, uruchamia się podobny mechanizm. By rzeczywiście móc porzucić toksyczny układ, potrzebny jest długi proces rehabilitacji psychicznej. Trudno będzie Ci wytrwać, jeśli nie masz wsparcia przyjaciół, rodziny lub psychologa. Posiadając takie zaplecze, możesz przystąpić do rozprawy z chorą sytuacją.

  • Wyraź swoje uczucia

Ważnym krokiem jest nazwanie uczuć, które czujesz w wyniku działań osoby, z którą jesteś w toksycznej relacji. Najlepiej byłoby, gdybyś mógł mu to powiedzieć wprost. Jasne nazwanie uczuć oczyszcza sytuację i sprawia, że znów stajesz się równorzędnym partnerem, który nie pozwala narzucać sobie warunków. Jeśli jednak wiesz, że osoba, z którą masz problem, jest wybuchowa, a Ty jesteś nieśmiały i zmagasz się z lękiem, to lepszym pomysłem może być napisanie o tym, co czujesz. Może to być mail albo tradycyjny list, który zostawisz na stole. Najważniejsze, żeby jasno pokazać, do czego doprowadza zachowanie tej osoby, jednocześnie nie obrażając jej. Dobrze byłoby, gdyby komunikat nie był stricte oskarżający. Zamiast mówić „Sprawiasz, że czuję się...” lepiej je...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy