Niebezpieczne gry

Zdrowie i choroby

Takie wydarzenia, jak niedawny zamach w centrum Monachium, skłaniają nas do pytań o przyczyny, dla których młodzi ludzie są zdolni do czynienia niezrozumiałej przemocy. Czy winne są temu gry komputerowe?

22 lipca w centrum handlowym OEZ w Monachium 18-letni Ali Sonboly wyciąga broń i zabija 9 osób, po czym, przy próbie zatrzymania, popełnia samobójstwo. To kolejne wydarzenie, które sprawia, że pytamy się o źródła agresji u młodych ludzi. Agresji, która może tak narosnąć, że staje się przyczyną masakry. Jednym z podejrzanych w takiej sprawie stają się zazwyczaj gry komputerowe, w których możemy spotkać wiele przemocy. W przypadku zamachowca z Monachium śledztwo rzeczywiście wykazało, że był on zapalonym graczem i preferował taki rodzaj gier. Czy identyfikacja tej formy rozrywki jako głównej przyczyny wzrostu agresji wśród młodych ludzi jest słuszna? Tematem tym zajął się w swoim artykule, opublikowanym w niezależnym serwisie The Converstion, prof. Brad Bushman. Wykłada on psychologię i komunikację interpersonalną na Uniwersytecie Stanowym w Ohio.

POLECAMY

Bushman przypomina, że tego rodzaju zamachy są wydarzeniami rzadkimi. Ich przyczyna nie jest jednorodna. Nikt nie może przewidywać możliwości zajścia takiej sytuacji jedynie na podstawie tego, że ktoś jest fanem pełnych przemocy gier. Ale nie znaczy to, że nie ma powiązania pomiędzy preferowaniem tego rodzaju rozrywki a narastaniem w człowieku agresji.

Badacze przeprowadzili wiele eksperymentów, które miały pokazać różnice między grupami osób, z których jedne grały w gry o dużej dawce scen...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI