Na pewno już mnie nie kochasz! Jak manipulacje i przymus psują seks oraz relację?

Psychologia i życie

Seks jest naturalną częścią bycia w związku, buduje bliskość, intymność, czułość. Stanowi zdrową aktywność, mającą realny wpływ na zdrowie. Bywa jednak tak, że staje się przykrym obowiązkiem, wymuszonym manipulacją, a nawet przemocą. 

Będąc uczestnikami obecnej, trzeciej fali rewolucji seksualnej, możemy śmiało powiedzieć, że swoboda seksualna jest czymś naturalnym. Coraz śmielej rozmawiamy o seksie, tym bardziej w związku – o swoich preferencjach, doświadczeniach i pragnieniach. Eksperymentowanie w sypialni rozwija relacje, urozmaica rutynę, otwiera na nowe doświadczenia. Seks, który wynika z silnej więzi emocjonalnej jest głębokim doświadczeniem, wyjątkowym dla obojga w związku. Jednak robienie czegoś wbrew swojej woli oddala partnerów, prowadzi do unikania bliskości i rozmów. 

POLECAMY

Czy seks musi być…?

Nierealne oczekiwania, które tworzą się na podstawie pornografii, mogą budować błędne przekonania, że do seksu może dojść zawsze i wszędzie, a obie strony zawsze czerpią przyjemność ze stosunku i osiągają orgazm. Brak rzetelnej edukacji seksualnej oraz utrzymujące się mity wokół seksu nie pomagają w budowaniu relacji w związku. 
Jeden z mitów dotyczy komunikacji, bo przecież seks się po prostu uprawia, a nie o nim rozmawia. Jest to błędne przekonanie prowadzące do wielu nieporozumień, a nawet do przymusu robienia rzeczy, na które nie ma zgody.
Paradoksalnie, przyczyną występowania wymuszonych inicjacji seksualnych bywa brak rozmowy między dwojgiem ludzi. Najczęściej nie rozmawia się o swoich pragnieniach, potrzebach oraz o tym co sprawia, a co nie sprawia przyjemności. 
Według Trójczynnikowej Teorii Miłości, potwierdzonej w badaniach przez psychologa Roberta Sternberga, podkreśla się ważność takich elementów w relacji, jak intymność, namiętność i zaangażowanie, które podlegają naturalnym zmianom na przestrzeni życia. Bywa, że równowaga między tymi składnikami jest zachwiana, co znacznie wpływa na aktywność seksualną pary. W momencie, gdy rodzą się inne oczekiwania, a codzienny natłok obowiązków i stres przyczynia się do wycofania z aktywności seksualnej jednej ze stron – druga może zacząć odczuwać niepewność i bezradność. Wówczas szansa przymuszania do czynności seksualnych wzrasta.
Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na aktywność seksualną i na jej postrzeganie, są uwa...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI