Mokra awaria

Trening psychologiczny

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, tymczasem dotyczy nawet co trzeciej osoby. Zmagają się z nim już 20–30-latkowie. Jak można leczyć to zaburzenie?

KAROLINA PSZONAK: Nietrzymanie moczu jest wstydliwym i ukrywanym schorzeniem, niełatwo o nim mówić. Czy osoba cierpiąca na NM wyróżnia się w jakiś sposób? 

POLECAMY

KONRAD FUTYMA: Nie. Osoby z NM zwykle dobrze kamuflują swój problem i są do tego dobrze przygotowane, np. stosują wkładki higieniczne. Niektóre pacjentki noszą nawet ze sobą zapasowe ubranie, na wypadek gdyby doszło do „katastrofy”. To oczywiście wyjątkowe przypadki, ale też się zdarzają. Nieraz to właśnie taka „katastrofa” – nagłe całkowite opróżnienie pęcherza lub wyciek moczu podczas zakupów czy spaceru – albo takie nasilenie objawów, że uniemożliwiają podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej jest tym, co skłania do szukania pomocy. 

NM jest dolegliwością wstydliwą, skrywaną. Czy wiadomo, jak często występuje? 

Zachorowalność jest tu zdecydowanie wyższa niż np. na cukrzycę, na którą cierpi 5–8 procent społeczeństwa. Tymczasem nietrzymanie moczu dotyczy 20–30 procent. Mogą się z nim zmagać nawet 20–30-latkowie. Częstotliwość zachorowań wzrasta jednak z wiekiem. Z badań epidemiologicznych wynika, że nawet 60 procent osób po 65. roku życia może cierpieć na jakąś formę nietrzymania moczu.

Czym właściwie jest nietrzymanie moczu?

NM nie jest jednolitą jednostką chorobową. Zgodnie z ogólnie przyjętymi definicjami, uwzględniającymi różne przyczyny, występuje aż 9 jego typów. Najczęściej spotykane to wysiłkowe NM, naglące NM oraz postać mieszana.

Jasne określenie przyczyn NM w wielu przypadkach nie jest, niestety, możliwe. Najpierw trzeba sprecyzować, z jakim typem NM mamy do czynienia – na przykład czy jest to postać wysiłkowa, która może być spowodowana czynnikami genetycznymi, ciężką pracą fizyczną, przewlekłymi chorobami powodującymi zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, takimi jak przewlekła choroba obturacyjna płuc, czy też porodem, zwłaszcza w przypadku urodzenia dziecka o wadze powyżej 4 kg.

A czy po cesarskim cięciu kobieta może cierpieć na nietrzymanie moczu?

Tak, ponieważ już sama ciąża może być czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Operacje w zakresie miednicy mniejszej, m.in. usunięcie macicy, również mogą mieć wpływ na wystąpienie objawów nietrzymania moczu. 

Innym typem jest naglące NM i częstomocz, czyli tzw. pęcherz nadreaktywny. W tym przypadku przyczyną mogą być na przykład nawracające infekcje dolnego odcinka dróg moczowych, czyli zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej. Przyczyny NM mogą też wiązać się z kamicą nerkową albo tzw. idiopatycznym pęcherzem nadreaktywnym. Innymi słowy, nie da się wskazać jednej uchwytnej przycz...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI