Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby

10 października 2016

Mój partner/dziecko/mama ma depresję – krótki poradnik dla bliskich

113

Kiedy któryś z członków rodziny ma depresję, pozostałe osoby w jego otoczeniu często czują się bezradne. Chciałyby pomóc, lecz nie wiedzą jak. Poniżej kilka wskazówek jak rozpoznać depresję u bliskich i jak im pomóc w granicach swoich możliwości.

  • Jak rozpoznać, że ktoś w rodzinie ma depresję?

Głównymi symptomami depresji są: obniżenie napędu, utrata zdolności do odczuwania przyjemności (anhedonia) i obniżenie nastroju. Osoby dotknięte depresją nie mają ochoty robić rzeczy, które dotychczas wykonywali z przyjemnością i wycofują się z życia towarzyskiego. Dodatkowo mogą doświadczać problemów ze snem (nadmierna senność lub bezsenność), trudności z koncentracją uwagi, obniżenia apetytu i libido. Może im także towarzyszyć poczucie niskiej wartości i rozmaite dolegliwości fizyczne. Taki stan – by mógł być nazwany depresją – musi utrzymywać się przez kilka tygodni.

POLECAMY

  • Co powinienem zrobić, kiedy zauważę takie objawy u któregoś z bliskich?

Przede wszystkim należy porozmawiaj z tą osobą. Zwróć uwagę, że dostrzegasz zmiany w jej samopoczuciu i zachowaniu. Zapytaj, czy możesz jej jakoś pomóc i zaproponuj, że możecie udać się do lekarza.

  • Czy należy wysłać taką osobę od razu do psychologa?

Pierwsze kroki najlepiej skierować do lekarza rodzinnego, bądź specjalisty – psychiatry. Taka wizyta pozwoli ocenić intensywność zaburzeń i ustalić dalsze kroki terapeutyczne.

  • Czy powinienem naciskać na wizytę u lekarza?

W sytuacji, gdy członek rodziny dotknięty depresją zachowuje się nierozsądnie i lekceważy swój stan, który dodatkowo utrzymuje się przez dłuższy czas i stopniowo się pogarsza, wówczas nalegaj na wizytę u lekarza. Jeśli twoje namowy nic nie wskórają, przypilnuj chorego, żeby przy tobie ustalił termin wizyty.

  • Czy powinienem samodzielnie ustalić termin wizyty?

Nie. Zawsze graj w otwarte karty. Zamiast za plecami ustalać wizytę, czy w imieniu chorego spotykać się z lekarzem, powiedz mu, że martwisz się o niego i uważasz, że porada lekarza jest w tej sytuacji rozsądna.

  • Jak mam się zachować, jeśli bliski będzie zgłaszał myśli samobójcze?

Kiedy chory wypowiada treści o charakterze myśli samobójczych lub mówi o próbie odebrania sobie życia, wówczas natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

  • Czego w żadnym wypadku nie powinienem robić?

Nigdy nie umniejszaj symptomom i przeżyciom, których doświadcza chory z depresją. Unikaj stwierdzeń typu „Nie przesadzaj, weź się w garść”, czy „Inni też mają problemy”. Poważnie potraktuj troski i obniżony nastrój bliskiego.

  • Czy kontakt fizyczny jest wskazany?

To zależy od chorego. Niektóre osoby z depresją nie mają nic przeciwko obejmowaniu ich przez bliskich, dla innych jest to nieprzyjemne. Najlepsze co możesz zrobić, to pokazać choremu, że jesteś z nim i przy nim i nie zostawisz go samego w tym trudnym położeniu.

  • Czy powinienem okazywać swoje emocje, np. złość lub smutek?

Powinieneś okazywać swoje emocje, unikaj jednak obarczania winą chorego za ich pojawienie się. Możesz powiedzieć „Twoja choroba także i mnie wiele kosztuje”, unikaj natomiast stwie...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy