Mój partner/dziecko/mama ma depresję – krótki poradnik dla bliskich

Zdrowie i choroby

Kiedy któryś z członków rodziny ma depresję, pozostałe osoby w jego otoczeniu często czują się bezradne. Chciałyby pomóc, lecz nie wiedzą jak. Poniżej kilka wskazówek jak rozpoznać depresję u bliskich i jak im pomóc w granicach swoich możliwości.

  • Jak rozpoznać, że ktoś w rodzinie ma depresję?

Głównymi symptomami depresji są: obniżenie napędu, utrata zdolności do odczuwania przyjemności (anhedonia) i obniżenie nastroju. Osoby dotknięte depresją nie mają ochoty robić rzeczy, które dotychczas wykonywali z przyjemnością i wycofują się z życia towarzyskiego. Dodatkowo mogą doświadczać problemów ze snem (nadmierna senność lub bezsenność), trudności z koncentracją uwagi, obniżenia apetytu i libido. Może im także towarzyszyć poczucie niskiej wartości i rozmaite dolegliwości fizyczne. Taki stan – by mógł być nazwany depresją – musi utrzymywać się przez kilka tygodni.

  • Co powinienem zrobić, kiedy zauważę takie objawy u któregoś z bliskich?

Przede wszystkim należy porozmawiaj z tą osobą. Zwróć uwagę, że dostrzegasz zmiany w jej samopoczuciu i zachowaniu. Zapytaj, czy możesz jej jakoś pomóc i zaproponuj, że możecie udać się do lekarza.

POLECAMY

  • Czy należy wysłać taką osobę od razu do psychologa?

Pierwsze kroki najlepiej skierować do lekarza rodzinnego, bądź specjalisty – psychiatry. Taka wizyta pozwoli ocenić intensywność zaburzeń i ustalić dalsze kroki terapeutyczne.

  • Czy powinienem naciskać na wizytę u lekarza?

W sytuacji, gdy członek rodziny dotknięty depresją zachowuje się nierozsądnie i lekceważy swój stan, który dodatkowo utrzymuje się przez dłuższy czas i stopniowo się pogarsza, wówczas nalegaj na wizytę u lekarza...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI