Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby

10 października 2016

Mity na temat chorób psychicznych

0 979

Choroby psychiczne nadal stanowią tabu i są silnie stygmatyzujące. Krąży wokół nich mnóstwo legend i mitów. Warto je obalać.

Lata temu o nowotworach mówiło się szeptem, dziś się o nich dyskutuje, szuka nowych metod leczenia. Podobnie jest z chorobami psychicznymi. Nadal mówimy o nich przyciszonym głosem, a szkoda, dobrze byłoby gdybyśmy głośno o nich mówili i szukali sposobów pomocy chorym – mówi Ken Yeager psychiatra z Ohio State University. Oto mity, które raz na zawsze powinniśmy obalić:

POLECAMY

MIT 1: Choroba psychiczna to oznaka słabości.
Fakt: Choroby psychiczne nie są wynikiem słabości, lecz połączeniem doświadczeń życiowych i podłoża biologicznego. Każdy z nas rodzi się z jakąś mieszanką genów, która sprawia, że w różnym stopniu jesteśmy podatni na zaburzenia i choroby – wyjaśnia Mary Beth Somich, psychoterapeutka. Symptomy chorób psychicznych to reakcje organizmu na przeżyte traumy. Nie są oznaką słabości - raczej trzeba mieć w sobie mnóstwo siły, by przetrwać chorobę i ruszyć dalej.

MIT 2: Choroby psychiczne to domena dorosłych.
Fakt: Według National Institute of Mental Health jedno z pięciorga dzieci w USA było lub jest zaburzone psychicznie. Mimo to dziecięce problemy często nie są traktowane na równi z problemami dorosłych i najmłodsi nie uzyskują niezbędnej pomocy. Zdaniem Somich liczba zaburzonych dzieci jest znacznie wyższa niż nam się wydaje. Często sygnały o chorobie sprowadzane są do "trudności wychowawczych, "burzliwego okresu dorastania" itd.

MIT 3: Terapia to strata pieniędzy i czasu.
Fakt: Terapia niekiedy wspomagana leczeniem farmakologicznym jest sposobem na wyleczenie z zaburzeń psychicznych. Pomaga budować pewność siebie, uczy sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Terapeuta daje narzędzia i uczy jak się nimi posługiwać, o czym chora osoba nie miałaby pojęcia, jeśli nie zdecydowałaby się na leczenie, a informacja o chorobie pozostałaby dla niej i bliskich wyrokiem na całe życie.

MIT 4: Osoby chore psychicznie nigdy nie zdrowieją.
Fakt: O wychodzeniu z chorób psychicznych nie powinniśmy m...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy