Na ostatnim szczeblu kobiecości

Zdrowie i choroby Praktycznie

Uderzenia gorąca, poty, bezsenność, zmęczenie, płaczliwość, poczucie bezsensu, a nawet depresja - to pierwsze objawy menopauzy. Ten etap wymaga od kobiety zbudowania na nowo swojej tożsamości. Jak pokonać ogromny stres towarzyszący przekwitaniu?

TEKST MOŻESZ PRZECZYTAĆ BEZPŁATNIE DZIĘKI FIRMIE SIROWA POLAND DYSTRYBUTOROWI WYROBU MEDYCZNEGO VAGISAN

POLECAMY

Maria ma 44 lata. To „coś” przyszło na nią znienacka: Długo nie poddawałam się myśli, że i na mnie czas, choć tak wcześnie... No więc mam TO od paru miesięcy. Pierwsze, pojedyncze objawy uderzeń gorąca pojawiły się rok temu. Preparaty, które wtedy brałam, pomogły mi, ale teraz jest o wiele gorzej. Nieustanne fale gorąca w dzień i w nocy, zlewne poty. Każdej nocy budzę się kilka razy, przez co rano jestem zmęczona i w pracy do niczego się nie nadaję. Do tego kołatanie serca, depresja, zmienność nastrojów – podręcznikowa menopauza. Jestem w szoku! Wiem, że muszę sobie z tym poradzić, ale kompletnie nie mam sił na nic. Nie mogę się skoncentrować, zapominam, co miałam zrobić, gubię się w miejscach, które dobrze znam. Jeszcze dwa lata temu byłam zupełnie inną osobą. Czuję się strasznie... – pisze Maria na internetowym forum dla kobiet, które przechodzą menopauzę.

Dla wielu z nich – zwłaszcza tych, u których pojawiają się szczególnie silne objawy – ten okres w życiu jawi się jako istny koniec świata. I trudno się dziwić: czują się nieatrakcyjne, ich ciało zachowuje się tak, jakby właśnie zamieszkał w nim obcy. Menopauza stanowi okres przejściowy w życiu kobiety między wiekiem prokreacyjnym a starością i trwa zazwyczaj od 45 do 55 roku życia. Zachodzi wtedy stopniowe wygaszanie funkcji hormonalnej jajników wskutek zaniku oddziaływania układu hormonalnego, a ściślej pętli podwzgórze – przysadka – jajniki, sterowanej przez ośrodkowy układ nerwowy. Skutkuje to początkowo zmniejszeniem, a z czasem zaprzestaniem produkcji żeńskich hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu) przez jajniki, czego konsekwencją jest całkowite ustanie menstruacji.

Zmiana rytmu

Jeszcze do końca XIX wieku przeciętna długość życia kobiet nie przekraczała czterdziestu lat, a podstawową – i często jedyną – rolą życiową kobiety było wydanie na świat potomstwa. W XXI wieku, dzięki poprawie warunków mieszkaniowych, sposobu odżywiania i postępowi medycyny, średni wiek życia kobiet wydłużył się do 80 lat. Prawie połowa życia i kilkanaście lat aktywności zawodowej przypada na okres pomenopauzalny.

Natura próbuje korygować swoje błędy. Chociaż przeciętny okres życia kobiet w krajach cywilizowanych wydłużył się mniej więcej o 30 lat, to czas wystąpienia menopauzy przesunął się tylko o 1–1,5 roku. Ustanie miesiączkowania jest równoznaczne z utratą zdolności rozrodczych. Jajniki produkują coraz mniej hormonów, które są niezbędne do podtrzymania cyklu miesiączkowego. Spadek stężenia hormonów zachodzi zwykle stopniowo i powoduje pojawienie się objawów świadczących o rozpoczęciu okresu przekwitania.

Najbardziej obiektywnym sygnałem rozpoczęcia okresu klimakterium jest zmiana rytmu miesiączkowania. Miesiączki występują nieregularnie, a w końcu ustają zupełnie. Towarzyszyć temu może szereg objawów, które spowodowane są niedoborem żeńskich hormonów płciowych i określane są mianem objawów wypadowych. Najczęściej są to uderzenia gorąca i napadowe pocenie się, zab...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI