Mindfulness: moda czy metoda
Edo Shonin, William Van Gordon, Mark D. Griffiths Ja i mój rozwój Psychologia dziś 3/2017
Mindfulness, czyli sztuka uważności, ma się coraz lepiej. Czym jednak jest popularność uważności: przemijającą modą czy podmuchem świeżego powietrza, który rozwija nasze rozumienie ludzkiego umysłu?

W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo badań dotyczących zastosowania uważności, jej cech charakterystycznych oraz zależności. Z całą pewnością jest to jeden z najprężniej rozwijających się przedmiotów badań psychologicznych. Dla porównania: w 2013 roku opublikowano prawie 600 artykułów naukowych na temat uważności, podczas gdy w 2003 roku było ich dziesięć razy mniej. Jednak tak zawrotna kariera sztuki uważności, która została wyjęta z tradycyjnego buddyjskiego kontekstu i zaadaptowana na potrzeby zachodniej psychologii oraz dyscyplin medycznych, skłania do postawienia wielu pytań. Jedno z nich dotyczy dowodów empirycznych: czy rzeczywiście świadczą o skuteczności i użyteczności terapii MBI (ang. mindfulness-based interventions), czyli opartych na uważności?
Poniżej omawiamy pokrótce wyniki badań empirycznych oraz przedstawiamy ocenę kluczowych problemów, których te badania dotyczą.
De
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówEdo Shonin, William Van Gordon, Mark D. Griffiths
Edo Shonin, William Van Gordon, Mark D. Griffiths są psychologami, pracują na Wydziale Psychologii Nottingham Trent University.