Miłość w laboratorium

Na temat Rodzina i związki

Trzy minuty obserwacji partnerów wystarczą badaczom relacji z Seattle, by przewidzieć, czy zakochani stworzą szczęśliwe małżeństwo, czy rozwiodą się po pierwszym dziecku. O eksperymentach w Laboratorium Miłości opowiada dr RENAY BRADLEY.

ALEKSANDER KRÓL: – Przez wasze Laboratorium Miłości przewinęło się już ponad trzy tysiące par z różnym stażem, homo- i heteroseksualnych. Obserwacje związków i małżeństw prowadzicie od 25 lat. Szmat czasu.
Dr RENAY BRADLEY: – Rzeczywiście... Laboratorium powstało w 1986 roku przy University of Washington z inicjatywy doktora Johna Gottmana, który rozpoczął pracę na wydziale psychologii. Miało zajmować się badaniem rodziny. Gottman zaczął badać bliskie relacje, nie tylko w rodzinie, ale i we wszystkich typach związków. Wykorzystywał różne techniki: wywiady, sondaże, nagrania audio i wideo.
Szczególnie interesowało go bogactwo interakcji partnerskich. Doszedł do wniosku, że analiza tych inter[-]akcji pozwala przewidzieć, czy para zbuduje stabilne i szczęśliwe małżeństwo, czy też ich związek się rozpadnie. Na użytek eksperymentów zbudował więc laboratorium przypominające mieszkanie, w którym uczestnicy badań czują się swobodnie, jak we własnym domu. Mieszkanie składa się sypialni, kuchni i łazienki, jest kompletnie umeblowane – tyle że w każdym pomieszczeniu zainstalowane są kamery filmujące badanych przez całą dobę. Dodatkowo w toalecie zainstalowano sprzęt dyskretnie badający w różnych porach dnia zawartość hormonów w moczu uczestników eksperymentów. Jedna z gazet nazwała laboratorium Gottmana „laboratorium miłości” – ta nazwa przyjęła się i przetrwała do dziś. Laboratorium Miłości, czyli Relationship Research Institute mieści się w Seattle.

Jakie jest największe osiągnięcie badawcze Laboratorium Miłości?
– Na podstawie zgromadzonego materiału badawczego Gottman i jego współpracownicy opracowali metodę, dzięki której po zaledwie trzech minutach obserwacji partnerów można określić, czy ich związek przetrwa, czy też skończy się pozwem rozwodowym. Badacze biorą pod uwagę zarówno to, co i jak mówią partnerzy, jak też ich wszystkie zachowania niewerbalne.

W czym zatem tkwi sekret udanych związków?
– Najwięcej wniosków wyciągnęliśmy obserwując, w jaki sposób pary rozwiązują problemy i sporne kwestie. W udanym związku partnerzy umieją się sprzeczać i rozwiązywać konflikty. To gwarantuje im szczęśliwe, zdrowe i satysfakcjonujące relacje przez całe życie. Natomiast w źle dobranych parach, gdzie partnerzy są w ciągłym konflikcie, obserwujemy cztery elementy, które są dla związku niszczycielskie niczym czterej jeźdźcy Apokalipsy: krytycyzm, obronę, lekceważenie i utrudnianie.

Kiedy ci „jeźdźcy Apokalipsy” wkraczają w życie pary i jak można się przed nimi ustrzec?
– Krytycyzm wchodzi kuchennymi drzwiami i od razu świetnie się zadomawia. Jedna osoba zacz...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI