„Miłość Mindfulness” – przeczytaj fragment książki!

Otwarty dostęp Materiały PR

Zbyt często codzienny pośpiech, obowiązki rodzicielskie i zobowiązania rodzinne przesłaniają związek. Świadome tworzenie długoterminowych, kwitnących związków wymaga konkretnych umiejętności, które można w sobie wykształcić. Zachęcają do tego doświadczeni terapeuci Craig i Debbie Lambert w swojej książce „Miłość Mindfulness. Jak w 52 tygodnie stworzyć prawdziwą więź, świetnie się przy tym bawiąc”. Poniżej prezentujemy jej fragment.

NAUKA WSPÓŁODCZUWANIA

Debbie miała dziesięcioletnią klientkę, która powiedziała kiedyś: „Gdy robię się smutna, mamusia sprawia, że się złoszczę”.

Debbie zapytała, jakie działania matki budzą w jej klientce złość. Dziewczynka odparła: „Mama zawsze coś robi i próbuje mi pomóc, a ja po prostu chcę, żeby pobyła z moim smutkiem. Chciałabym, żeby się posmuciła ze mną… Tylko tyle”. To dziecko miało silną potrzebę doświadczenia empatii, podczas gdy jego matka potrafiła pomagać wyłącznie poprzez naprawianie czegoś. W relacjach stale obserwujemy coś takiego.

Próba naprawienia czegoś to gest wynikający z dobrych intencji. Problem polega na tym, że nie jest po­mocny. Wtedy, kiedy jest potrzebna empatia, tylko ona się sprawdzi. Dlaczego w związkach tak często wcho­dzimy w tryb naprawiania, zamiast w tryb współod­czuwania? Prawdopodobnie przez to, że nie potrafimy współodczuwać, sięgamy po narzędzia, które znamy najlepiej.

Jak zatem współodczuwać? Po pierwsze, trzeba zro­zumieć, czym jest empatia. W związku polega ona na wyobrażeniu sobie i do pewnego stopnia doznawaniu tych samych emocji co partner. Jest to umiejętność prawdziwego dostrzeżenia, zrozumienia i połączenia się z uczuciami drugiej osoby. Empatia rodzi życzliwość, współczucie, poczucie bezpieczeństwa, wrażliwość i ro­dzaj więzi, która może działać uzdrawiająco na partne­ra i wasz związek.

PRAKTYKUJCIE ODCZUWANIE

Język uczuć może nie być wam bliski. Ćwiczenie „Roz-poznaj swoje uczucia” zamieszczone na końcu książki podsuwa obszerną listę emocji, która może wspomóc em­patyczną rozmowę na ich temat. Proponujemy również  obejrzenie nagrania Brené Brown o empatii na YouTube (patrz rozdział „Literatura i inne źródła”). Wypróbujcie też poniższą technikę:

 1. Poproś drugą osobę o opowiedzenie ci czegoś, co bu­dzi w niej strach, gniew, frustrację, urazę, poczucie winy, smutek lub ból.
 2. Gdy druga osoba mówi, słuchaj uważnie i staraj się odkryć nieprzyjemne emocje. Zwracaj uwagę także na mimikę. Po wysłuchaniu partnera sprawdź, czy potrafisz zidentyfikować jego uczucia. Wypróbuj sformułowania w rodzaju: „Na podstawie tego, co mówisz o… wyobrażam sobie, że czujesz…; Czy tak jest?”.
 3. Jeżeli druga strona potwierdzi, możesz powiedzieć na przykład: „To musi być dla ciebie niezwykle trudne”.
 4. Jeśli druga strona zaprzeczy, poproś: „Możesz mi powiedzieć, co czujesz?”, a potem to powtórz.
 5. Zamieńcie się rolami.
 6. Kiedy już każde z was wcieli się w obie role, omów­cie dwie kwestie:
 • Jak się czułaś, współodczuwając?
 • Jak się czułeś wobec empatycznej reakcji ze stro­ny partnerki?
   

Fragment pochodzi z książki „Miłość Mindfulness. Jak w 52 tygodnie stworzyć prawdziwą więź, świetnie się przy tym bawiąc”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki.

Książkę można kupić tutaj

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI