Czym jest i co może nam dać ajurweda?

Polecane artykuły

Szybkie tempo życia, wysoki (choć często nawet nieuświadamiany) poziom stresu to praktycznie nieodłączne elementy życia każdego dorosłego człowieka. Ilość wyzwań, jakie stawia przed nami codzienność, sprawia, że trudno wyjść z szalonego pędu i nawet odpoczywamy w pośpiechu. Co gorsze, czasem okazuje się, że zupełnie nie umiemy naprawdę się zrelaksować, pobyć z bliskimi i z samym sobą w spokoju, a w efekcie jest to powód kolejnych nerwów. Takie wystawienie się na chroniczne napięcie powoduje przede wszystkim zaburzenie naszej równowagi emocjonalnej, ale także jest źródłem szeregu chorób fizycznych. Chcąc wyrwać się z takiego kręgu zabiegania i stresu, coraz częściej sięgamy po takie sposoby jak joga czy medytacja, które pozwalają wyciszyć się, znaleźć spokój, ale też samego siebie. A jeśli dotyka nas choroba, szukamy nie tylko leku, ale i jej powodu…

Ajurweda odpowiedzią na poszukiwanie zdrowia i równowagi

O tym, że aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne, konieczny jest stan równowagi pomiędzy tzw. doszami, ajurweda „wiedziała już” od prawie 5 tys. lat. Ajurweda to starożytna hinduska wiedza o życiu, traktująca je w sposób holistyczny i bazująca na twierdzeniu, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nazwa ayurweda wywodzi się z połączenia dwóch słów: ayur, czyli życie, oraz veda, czyli nauka lub wiedza. Podstawą tej wiedzy są traktaty filozoficzne tzw. Wedy. Światowa Organizacja Zdrowia w pełni uznaje ajurwedę za naukę medyczną, która jest traktowana jako tzw. medycyna alternatywna. W ostatnich latach bardzo zyskuje ona na popularności w Europie Zachodniej, zwłaszcza za sprawą potwierdzonej skuteczności w leczeniu chorób neurologicznych, układu pokarmowego, układu krążenia, chorób skóry, zaburzeń psychicznych, przewlekłych bólów głowy, rekonwalescencji po chemio- i radioterapii oraz wielu innych. Według ajurwedy zdrowie definiuje się jako stan równowagi między Doszami, Dhatu, Malas i Agni, której to równowadze towarzyszy poczucie spokoju ciała i narządów zmysłów, umysłu i ducha. Często się zdarza, że pacjenci sięgają po ajurwedę, kiedy tradycyjna medycyna nie znajduje odpowiedzi i rozwiązania na ich schorzenia. Jednak idąc za zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dobrze jest sięgnąć po zabiegi ajurwedyjskie, zanim dotknie nas jakaś konkretna choroba, a po to, aby poprawić jakość swojego życia. Jeśli czujemy, że potrzebujemy oczyszczenia i regeneracji organizmu, uwolnienia się od stresu i poprawy samopoczucia czy choćby utraty wagi i odmłodzenia, to sięgnięcie po tę staroindyjską wiedzę będzie właściwym krokiem.

Miejsce, którego duszą i esencją jest ajurweda

Mekką ajurwedy jest Kerala – najbardziej wysunięty na południe stan Indii, przez wielu też uznawany za najpiękniejszy z względu na niezrównane walory przyrodnicze i klimatyczne, bezkresne plaże ze złotym, miękkim piaskiem oraz tzw. Backwaters, czyli mozaiki kanałów, jezior i lagun, tworzącej krajobraz podobny do delty Amazonki, będący domem dla setek odmian ptaków.

W tutejszych ośrodkach ajurwedyjskich Somatheeram Ayurweda Group praktykuje się sztukę ajurwedy w oparciu o tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Somatheeram to pierwszy na świecie profesjonalny ośrodek ajurwedyjski, który otrzymał czterokrotnie nagrodę dla najlepszego kurortu ajurwedyjskiego w Indiach oraz 35 międzynarodowych i krajowych nagród za doskonałość w sektorze ajurwedy i jogi.

Pobyt w takim ośrodku to jak podróż życia i po życie, a po jednym pobycie wraca się tu regularnie, aby zachować lub odzyskać zdrowie, spokój i radość.

Ośrodki Somatheeram Ayurweda Group położone są na Chowara Beach, 20 km od Trivandrum – stolicy Kerali, w bajecznych ogrodach, pomiędzy wzgórzami a niekończącymi się plażami ze złotym, miękkim piaskiem. Rustykalne domki pokryte strzechą, stojące na zboczach pagórka wzdłuż brukowanych ścieżek, pośród palm kokosowych i trawników porośniętych żółtymi nagietkami, z przepięknym widokiem na morze – to właśnie do takiego miejsca trafimy! Ośrodki posiadają szpital ajurwedyczny prowadzony przez zespół około 60 profesjonalnych lekarzy i terapeutów, z kilkunastoma salami zabiegowymi, specjalne przestrzenie do jogi i medytacji, własny zakład produkcji olejków do masaży i innych preparatów, rozległy ogród ziołowy dostarczający surowca do kremów, maści i wywarów aplikowanych przy zabiegach oraz oczywiście w poszczególnych daniach kuchni ajurwedyjskiej.

Każdy pobyt rozpoczyna się od szczegółowej konsultacji lekarskiej i ustalenia indywidualnej listy zabiegów oraz diety. Zabiegi zajmują około dwóch godzin dziennie. Można je uzupełnić specyficznymi zabiegami, np. typowym dla regionu Kerali masażem pudrowym Udwartanam lub zabiegiem Dhaymladhara, czyli rytmicznym polewaniem ciała ciepłym wywarem z kwiatów i ziół. Tutejsza kuchnia jest ściśle ajurwedyczna i wegetariańska. Do picia serwowane są świeże soki oraz tzw. herbal water, czyli oczyszczający wywar z ośmiu ziół. Szczególne miejsce w czasie pobytu zajmuje praktyka jogi i medytacji, które są bardzo istotnym elementem ajurwedy, wzmacniając nie tylko ciało, ale przede wszystkim przyczyniając się do poczucia głębokiego relaksu. Najpopularniejsze są pobyty z terapią  oczyszczającą z wszelkich toksyn, przywracającą organizm do stanu równowagi, wykorzystującą niektóre spośród zabiegów PanchaKarma. Najlepiej jeśli taki pobyt trwa około trzech tygodni.

Zapraszamy Państwa do odbycia tej niezwykłej podróży. Polecamy specjalną ofertę pobytów w terminie weekendu majowego. Oczywiście możemy przygotować też pakiety w innym dowolnym terminie. Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie https://bissole.pl/ajurweda-w-indiach/ – zapraszamy do kontaktu.

Pobyt w ośrodkach Somatheeram Ayurweda Group to rozkosz dla ciała, umysłu i duszy zarówno za sprawą słońca i uroku samego miejsca, ale przede wszystkim dzięki stosowanym tu terapiom, jodze i medytacji, które pozwalają na głęboki relaks i znalezienie spokoju oraz równowagi. Sięgają po tę wiedzę ludzie różnych narodowości i kultur, żeby razem doświadczyć wspaniałości starożytnej mądrości ajurwedy.

Bissole Business Travel – od 2005 r. ekspert z zakresie kompleksowej organizacji podróży służbowych, wyjazdów motywacyjnych i integracyjnych oraz wyjazdów luksusowych. Posiada wszelkie uprawnienia i gwarancje niezbędne do prowadzenia działalności oraz liczne referencje.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI