Matki i synowie

Rodzina i związki Wstęp

Synowie myślą, że ich matki są nieśmiertelne. Że będą zawsze, że zdążą powiedzieć im te wszystkie ważne rzeczy. Ale matki odchodzą, nim synowie zrobią to, co planowali.


Podczas stanu wojennego odwiedzałem swojego doktoranta, internowanego w więzieniu w Grodkowie. W tym to więzieniu poznałem starszą panią, która z kartonem na kolanach oczekiwała na tak zwane widzenie (w końcu zgody nie doczekała). W trakcie rozmowy powiedziała mi, ile to ona musi się najeździć, bo ma czterech synów, każdy jest internowany w innym więzieniu, a o każdego przecież trzeba się jakoś zatroszczyć. Troszkę jak z Kazimierza Brandysa Matki Królów, napisanej ponad 20 lat wcześniej.

Alosza Skwarcow, bohater niezapomnianego filmu Grigorija Czuchraja „Ballada o żołnierzu”, zamiast obiecanego mu odznaczenia wojennego wyprasza u dowódców kilka dni urlopu, aby odwiedzić swoją matkę. Czasu – po długiej i skomplikowanej podróży – starcza mu na tyle, aby matkę zobaczyć, uścisnąć ją i ruszyć w drogę powrotną. Nie myślę, aby Alosza był typowym synem. Synowie na ogół myślą, że ich matki są nieśmiertelne. Że będą zawsze, zate...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI