Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

10 listopada 2016

Sprawdź, czy wasza przyjaźń jest autentyczna

32

Przyjaciel od serca może być lekarstwem na „całe zło”. Jednak żeby tak było nasza przyjacielska drużyna musi być faktycznie zgrana, a relacja szczera i autentyczna.

Psychologowie i psychoterapeuci zgodnie podkreślają, że w prawie każdym procesie „uleczania siebie”, czy inaczej mówiąc pokonywania wewnętrznych obaw i problemów, niezwykle znacząca jest obecność bliskich osób - ich wsparcie, zaangażowanie i pomoc. Autentyczna i solidarna relacja może okazać się skutecznym antydepresantem, siłą napędową, która pobudza i daje ochotę do życia, wprowadzania zmian, pracy nad sobą.

Zasadność pozostawania w relacji z innymi ludźmi w przełożeniu na nasz ogólny dobrostan jest udokumentowana w psychologii. By być najlepszą wersją siebie potrzebujemy empatycznego, autentycznego udziału w kontaktach z ludźmi, którzy akceptują nas takimi, jacy jesteśmy, ale jednocześnie inspirują nas do tego, byśmy nie osiadali na laurach, nie załamywali się w chwilach trudnych i chcieli pracować nad sobą.

Dobra relacja zaopatrzy nas w intymność, która pozwoli otworzyć się, wyrażać siebie i da poczucie zrozumienia. Ludzie, którzy deklarują się, że są szczęśliwi przyznają jednocześnie, że osiągnęli wysoki poziom uczestnictwa w życiu społecznym, mają przyjaciół, na których zawsze mogą liczyć, i którym ufają, do swoich przyjaźni odnoszą się pozytywnie, mało czasu spędzają w samotności, a więcej z rodziną, czy partnerami, ponieważ lubią to - przebywanie z innymi ludźmi daje im radość.

Brak takiej wspierającej relacji najczęściej skutkuje zaburzeniami w sferze naszej samooceny, wiary w siebie, umiejętności radzenia sobie z problemami - rzutuje na naszą kondycję psychiczną. Ludzie, którzy doświadczają depresji lub stanów lękowych w trakcie terapii przyznają, że intymność z drugim człowiekiem jest im obca,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy