Mali ogrodnicy do dzieła! Trwa ogólnopolska akcja edukacyjna „Ogródki ze smakiem”.

Otwarty dostęp Materiały PR

6 kwietnia ruszył ogólnopolski program edukacyjny, w ramach którego odbywa się konkurs „Ogródki ze smakiem”. Przedszkola z całej Polski będą mogły powalczyć o nagrodę główną – ogródek warzywny, w którym prowadzić będą działalność edukacyjną wśród najmłodszych na temat ekologii. Celem konkursu jest zaznajomienie dzieci, rodziców i opiekunów z ideą dbania o środowisko, niemarnowania żywności oraz produkowania mniejszej ilości odpadów. Inicjatorem akcji jest marka Electrolux, która namawia do mądrego korzystania z zasobów oraz proekologicznych wyborów.

Miejskie ogrodnictwo to przyszłość miast i planety w obliczu zmian klimatycznych. Mądrą edukację o nim najlepiej zacząć wśród najmłodszych. Dobroczynny wpływ ogródków na proekologiczne wychowanie dzieci potwierdzają liczne raporty i badania uniwersyteckie. Z publikacji brytyjskiej organizacji The Royal Horticultural Society* wynika, że dzieci, które mają zajęcia w ogródkach szkolnych, lepiej rozwijają umiejętności społeczne. Ogrodnictwo ma wpływ na ich kondycję fizyczną, poziom koncentracji, zdrowie i psychiczne samopoczucie. Ogródki poszerzają też wiedzę naukową dzieci i rozumienie procesów zachodzących w przyrodzie. Do tego rozwijają poczucie troski, odpowiedzialności i wpływają na wybór zdrowego jedzenia. Badania pokazują, że dzieci mające bezpośredni kontakt z naturą, zaangażowane w pielęgnowanie roślin podejmują zdrowsze wybory żywieniowe. Obserwując czynnie proces wzrostu rośliny od samego nasionka, chętniej sięgają w domu po owoce i warzywa jako smaczne i zdrowe przekąski.
 

POLECAMY


Konkurs „Ogródki ze smakiem” jest kolejną odsłoną proekologicznej działalności marki Electrolux w obszarze promocji gospodarki obiegu zamkniętego oraz zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności, która przebiega pod hasłem kampanii „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania”.
W jej ramach Electrolux prowadzi programy edukacyjne, angażując w nie popularnych szefów kuchni i aktywistów działających na rzecz idei less waste. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, takimi jak Banki Żywności czy konferencja „Nauczyciele Przyszłości – Razem dla środowiska” fundacji Culturelab, aktywizując oraz integrując nauczycieli, opiekunów i lokalną społeczność, by szerzyć edukację o niemarnowaniu jedzenia.

„Electrolux jest szwedzką marką, którą wyróżnia wierność szwedzkim wartościom. Jedną z nich jest minimalizm, który odnosi się zarówno do dizajnu, jak i samego stylu życia, w którym mieszczą się idee niemarnowania żywności i less waste. To także zachęta do bardziej świadomego, a przez to lepszego, dla nas i dla planety, życia. Globalne wyzwania, takie jak: degradacja środowiska, zmiany klimatu, pogorszenie jakości żywności oraz problem z jej marnowaniem, bywają trudne do uchwycenia i zrozumienia dla najmłodszych. Wierzymy jednak, że nauka przez zabawę i doświadczenie jest najlepsza, a do tego kontakt z naturą, który umożliwią nasze ogródki, są niezwykle ważne dla młodego człowieka. Mamy nadzieję, że zarówno prowadzenie ogródka, jak i lekcje zdrowego i zrównoważonego odżywiania, pomogą wykształcić kolejne pokolenia, które będą nie tylko dbać o ziemię, szanować jej plony oraz pracę innych ludzi, ale będą także potrafiły zadbać o swoją zdrową dietę i niemarnowanie żywności. Naszą akcją „Ogródki ze smakiem” zachęcamy wszystkich: dzieci, rodziców, nauczycieli, opiekunów, aby spożywali, pozyskiwali i traktowali żywność w sposób niosący korzyści zarówno im samym, jak i naszej planecie.” – powiedziała Kamila Cap, Brand Marketing Manager kategorii Taste w Electrolux.
 


Jak wziąć udział w konkursie?

Konkurs kierowany jest do przedszkoli w całej Polsce, które dysponują własnym terenem zielonym.

Zasady konkursu:

 • Aby wziąć udział w konkursie, trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy, który razem z zasadami i regulaminem dostępny jest na stronie www.ogrodkizesmakiem.pl . Należy w nim przedstawić pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych, wskazać optymalne miejsce na terenie placówki, w którym ma być założony ogródek oraz zapewnić bieżącą, całoroczną opiekę nad ogródkiem, w tym dostęp do wody.
   
 • Pierwszy etap konkursu 6.04-25.04.2022: nadsyłanie zgłoszeń przez placówki oraz możliwość oddawania głosów na wybrane przedszkole na stronie konkursu.
   
 • Drugi etap konkursu 25.04-31.04.2022: 20 przedszkoli z największą liczbą głosów dostanie się do ścisłego finału i zostanie ocenionych przez jury konkursowe. Ogłoszenie 5 zwycięzców nastąpi 6.05.2022 na stronie konkursowej.
   
 • Począwszy od 9.05.2022 rozpocznie się budowa ogródków warzywnych w zwycięskich przedszkolach. 

Warto zaangażować w głosowanie na wybrane do konkursu placówki wszystkich rodziców, nauczycieli i sympatyków przedszkola, gdyż to przedszkola z największą liczbą głosów dostaną się do ścisłego finału i zostaną ocenione przez jury.

Nagrodą główną w konkursie jest zaprojektowanie i wykonanie ogródka oraz szkolenie z jego prowadzenia przygotowane w formie warsztatów. Projekt i założenia ogródka będą omawiane z dyrekcją przedszkola i dziećmi w formie warsztatów, przez co dzieci od początku będą zaangażowane w tworzenie ogródka i będą mogły poczuć, że to miejsce powstaje specjalnie dla nich. Ponadto, w zwycięskich przedszkolach w połowie czerwca, kiedy już wzejdzie część roślin, przeprowadzone zostaną warsztaty z gotowania less waste z plonów ogródkowych, prowadzone przez Jagnę Niedzielską, propagatorkę nurtu zero waste w kulinariach.

Nagrodą dodatkową w konkursie dla kolejnych 15 przedszkoli są zestawy dla początkujących ogrodników, ułatwiające rozpoczęcie przygody z prowadzeniem przedszkolnego ogródka warzywnego. 

Akcji towarzyszy uruchomienie serwisu www.ogrodkizesmakiem.pl, w którym oprócz informacji o konkursie, będą sukcesywnie zamieszczane przewodniki na temat tego, jak założyć ogródek warzywny, jak o niego dbać w duchu less waste, co posiać i zasadzić w zależności od pory roku , a także konspekty zajęć i zabaw dla dzieci związane z ogródkiem. Na stronie znajdziemy również artykuł o roli ogródków warzywnych w edukacji przedszkolnej dzieci. Jego autorką jest Maja Popielarska, miłośniczka roślin i ogrodów, dziennikarka od lat propagująca w swoich programach i książkach miejskie ogrodnictwo. Autorkami pozostałych tekstów na stronie będą m.in.: mgr inż. Katarzyna Misiak, koordynatorka ds. edukacji Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, Kinga Bernat, edukatorka Banku Żywności SOS w Warszawie i Jagna Niedzielska. Strona ma w zamierzeniu inicjatorów być platformą dla wszystkich, którzy chcą założyć ogródek warzywny, by dzieci mogły w nim uczyć się, jak siać, sadzić, pielęgnować, zbierać i przygotowywać posiłki z ogródkowych plonów. To doświadczenie pomoże im lepiej poznać świat natury, odkrywać jego tajemnice, obserwować zmiany i tym samym wpłynąć na zdrowe wybory i ekologiczne nawyki w przyszłości.

Honorowym patronem konkursu został PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Inicjatorem i fundatorem nagród jest Electrolux.

*Źródło: https://www.childrensgardeningweek.co.uk/wp-content/uploads/2018/11/Together-we-help-children-grow-the-state-of-primary-school-gardening-in-the-UK-1.pdf
 

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI