Licencja na dojrzałość
Piotr Oleś Ja i mój rozwój Charaktery 3/2010
W walce między młodością i starością najbardziej oberwała dojrzałość. Usunięto ją nawet z języka, zastępując pierwszą, drugą i trzecią młodością. A jednak przetrwała lata niełaski i właśnie wychodzi z ukrycia.
Jest piękną 25-letnią blondynką, ma polskie korzenie i imię idealne dla wokalistki: Melody. Największe jazzowe sławy zapraszają ją do wspólnego koncertowania, sprzedaż jej ostatniej płyty przekroczyła milion egzemplarzy. W opiniach krytyków muzycznych o Melody Gardot najczęściej przewija się jedno słowo: dojrzała. I rzeczywiście, wystarczy zamknąć oczy i zapomnieć o wieku tej piosenkarki i pianistki, by usłyszeć kobietę, która doświadczyła więcej niż niejeden starzec... Intensywny kurs dojrzewania przeszła w wieku 19 lat – w szpitalu, gdzie odratowano ją po koszmarnym wypadku (uderzył w nią samochód). Przez ponad rok leżała w gipsie i prawdopodobnie nigdy nie odzyska w pełni zdrowia: chodzi o lasce, cierpi z powodu potwornego bólu kręgosłupa i musi nosić ciemne okulary, bo po wypadku jest nadwrażliwa na światło.
Sama o sobie mówi, że czuje się, jakby miała dwa miliony lat, bo zawsze
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówPiotr Oleś
jest psychologiem klinicznym i badaczem osobowości. Kieruje Katedrą Psychologii Osobowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II i Katedrą Diagnozy Psychologicznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Jest przewodniczącym Komitetu Psychologii PAN. Zajmuje się przemianami i rozwojem osobowości. Przeniósł na grunt polski koncepcję „ja” dialogowego. Jest laureatem programu MISTRZ, realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Autor wielu książek, m.in. Psychologii przełomu połowy życia.