Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Laboratorium

1 sierpnia 2016

Laska dziadka

0 556

Ona jest atrakcyjną blondynką, on - łysawym emerytem z brzuszkiem. Dzielą ich 43 lata. Mogłaby być jego wnuczką, ale zostanie żoną. Jak to możliwe, że młoda Polka zakochała się w leciwym Irlandczyku? Czy duża różnica wieku może być... seksowna?

Daria Weiske to 29-letnia krakowianka. Pracuje w pubie 72-letniego Patsy’ego Brogana jako kelnerka. Połączyła ich nie tylko praca, ale i miłość. Kiedyś Brogan był pilotem, pewnie przystojnym, bo – jak sam opowiada na łamach brytyjskiej prasy – w każdym porcie miał kobiety. Zawsze sporo od niego młodsze, rówieśniczki go nie pociągały. Zapewnia, że Darię pokochał nie dlatego, że wygląda jak gwiazda filmowa, ale „ze względu na jej piękne wnętrze”. A co zdecydowało o tym, że Daria zakochała się właśnie w nim? Brogan stanowczo wyklucza powody finansowe, a oboje przekonują, że prawdziwa miłość nie patrzy w metrykę.
Jak wiele by jednak tych zapewnień było, otoczenie podejrzliwie patrzy na związki starszych panów z młodymi kobietami. Im młodsze partnerki, tym większe kontrowersje i pytania: a może to tylko układ typu „seks za kasę”?. Może oboje traktują siebie instrumentalnie? Co one widzą w mężczyznach, którzy mogliby być ich ojcami, a nawet dziadkami? Czego oni chcą od kobiet, które dopiero co zdały maturę?

Metryka wysokiego statusu
Młode kobiety wolały starszych mężczyzn na długo przed „erą gimnazjów” oraz mediów, którym często zarzuca się rozpowszechnianie nieodpowiednich wzorców.

POLECAMY

Psychologowie ewolucyjni podkreślają, że w czasach prehistorycznych skłonność kobiet do starszych mężczyzn była niezbędna, by przetrwać, a współczesne panie otrzymały ją w genetycznym spadku. W myśl psychologii ewolucyjnej, kobiety poszukują takich partnerów, którzy potrafią zapewnić im kluczowe zasoby – kiedyś żywność i schronienie, dziś życie na odpowiednim poziomie. Cenią szczególnie mężczyzn posiadających mocną pozycję w grupie, która zapewnia dostatnie życie, umożliwia zawieranie strategicznych sojuszy, a potomstwu ułatwia lepszy start. Na wysoki status pracuje się latami, osiągają go najczęściej dopiero szpakowaci panowie. Młodsi i przystojniejsi stoją więc na gorszej pozycji niż starsi, mniej urodziwi, ale za to bardziej majętni. Kobiety preferują tych drugich zarówno na mężów (ucieleśnienie tzw. długoterminowej strategii doboru), jak i kochanków-sponsorów (przejaw ewolucyjnej strategii krótkoterminowej).
Badania przeprowadzone w 37 krajach przez jednego z najbardziej znanych psychologów ewolucyjnych, Davida M. Bussa, pozwoliły ustalić, ile wynosi optymalna różnica wieku między partnerami. Okazało się, że panie najchętniej wychodzą za mąż za mężczyzn starszych od siebie o około 3,5 roku.
Tym, które wiążą się z mężczyznami starszymi od siebie o 10 lat i więcej, na ogół przypisuje się motywację czysto finansową.
Interesującą koncepcję dotyczącą związków z dużą różnicą wieku miał Zygmunt Freud, ojciec psychoanalizy. Twierdził on mianowicie, że znaczna różnica wieku pomiędzy rodzicami sprzyja przyjściu na świat genialnego potomstwa. Sam Freud zresztą był dzieckiem z takiego związku.

Wiek przyzwolenia

– prawnie ustalony wiek osoby, którą można uznać za zdolną do świadomego wyrażania zgody na współżycie płciowe (lub wykonywanie tzw. innych czynności seksualnych). Uprawianie seksu z osobą poniżej tego wieku jest przestępstwem. W wielu krajach wiek przyzwolenia może się znacząco różnić. W USA obowiązują regulacje lokalne, specyficzne dla każdego stanu, jednak na ogół wiek przyzwolenia wynosi 16 lat. W Polsce, Czechach i Francji to 15 lat, w Niemczech – 14, w Hiszpanii – 13, a na Filipinach zaledwie 12 lat. Natomiast w Egipcie legalnie współżyć można dopiero z osobą, która ukończyła 18 lat.

Dwudziestolatki i młodsze

A jak rzecz wygląda z drugiej strony barykady? Psychologowie ewolucyjni nie mają wątpliwości co do tego, że mężczyźni wolą młodsze panie – w ich genach zakodowane jest poszukiwanie optymalnej partnerki seksualnej. Optymalnej, czyli takiej, która zagwarantuje partnerowi posiadanie licznego potomstwa. Jak rozpoznać tę najlepszą, najpłodniejszą? Sygnałem pośrednim jest młodość i atrakcyjność fizyczna (kobiety o odpowiednich wymiarach są bardziej płodne). O ile młodsze są idealne partnerki? To już stanowi przedmiot dyskusji. Istnieją dwie konkurencyjne hipotezy. Naukowcy wahają się bowiem, czy większość mężczyzn preferuje kobiety o wysokiej płodności, czy też takie, które posiadają duży potencjał reprodukcyjny. Płodność oznacza aktualne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, natomiast potencjał reprodukcyjny to spodziewany przyszły wkład kobiety w przekazywanie genów małżonka (tzn. ile dzieci będzie w stanie urodzić w toku swojego życia). Zgodnie z powyższym, kobietę 23-letnią charakteryzuje wyższa płodność, ale posiada ona mniejszy potencjał reprodukcyjny od 13-latki. Przyjmuje się, że największy potencjał reprodukcyjny mają czternasto- i piętnastolatki, natomiast najwyższą płodnością mogą poszczycić się dwudziestoparoletnie kobiety (spada ona stopniowo wraz z wiekiem, aby zaniknąć zupełnie w związku z menopauzą).

Współcześni wielcy tego świata i ich młodsze partnerki:

 Silvio Berlusconi, premier Włoch. Pierwszą, młodszą o 4 lata żonę poznał na dworcu. Zaproponował Carli Dall’ Oglio wspólną podróż, a rok później zaprowadził ją przed ołtarz. Małżeństwo z Berlusconim okazało się opłacalną wycieczką, bo po rozwodzie otrzymała obligacje o znacznej wartości, 6 sklepów, 3 apartamenty w Mediolanie i 1 w Londynie. Po rozwodzie Berlusconi zalegalizował związek z młodszą od niego o 20 lat aktorką Veronice Lario, która urzekła go na scenie mediolańskiego teatru (w jednej ze scen aktorka grała rozebrana). Okazało się, że jedna piękna i młoda kobieta to dla rasowego satyra – za jakiego uważa się Berlusconiego – zdecydowanie za mało. Tolerancyjna żona znosiła wiele, przymknęła oko m.in. na to, w jaki sposób przedstawił piękną minister ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Marę Carfagnę (oznajmił, że ożeniłby się z nią, gdyby nie to, że już ma żonę). Romansu z modelką Noemi Letizii, na której 18. urodzinach bawił się Berlusconi, nie puściła jednak płazem. Gdy ogłosiła, że chce rozwodu, złośliwi komentatorzy wypomnieli, że nie powinna mieć pretensji do męża o słabość do młodszych kobiet, bo przecież dzięki temu znalazła się u jego boku. Kazimierz Marcinkiewicz, były premier Polski. Co prawda deklarował, że w swoim życiu kieruje się przede wszystkim wartościami katolickimi, a rodzina to dla niego jedna z największych świętości, jednak rozwiódł się z żoną, gdy poznał młodszą o ponad 20 lat Isabel z podwarszawskiego Brwinowa. Marcinkiewicz zapewniał, że w nowej partnerce urzekły go: charakter, osobowość, poglądy i upodobania, a nie młody wiek i atrakcyjność fizyczna. Andrzej Łapicki, 85-letni słynny polski aktor. Niedawno związał się z młodszą od siebie o 60 lat dziennikarką magazynu „Teatr”, którą poznał podczas udzielanego jej wywiadu. Hugh Heffner, 83-letni założyciel magazynu „Play...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy