Laska dziadka

Rodzina i związki Laboratorium

Ona jest atrakcyjną blondynką, on - łysawym emerytem z brzuszkiem. Dzielą ich 43 lata. Mogłaby być jego wnuczką, ale zostanie żoną. Jak to możliwe, że młoda Polka zakochała się w leciwym Irlandczyku? Czy duża różnica wieku może być... seksowna?

Daria Weiske to 29-letnia krakowianka. Pracuje w pubie 72-letniego Patsy’ego Brogana jako kelnerka. Połączyła ich nie tylko praca, ale i miłość. Kiedyś Brogan był pilotem, pewnie przystojnym, bo – jak sam opowiada na łamach brytyjskiej prasy – w każdym porcie miał kobiety. Zawsze sporo od niego młodsze, rówieśniczki go nie pociągały. Zapewnia, że Darię pokochał nie dlatego, że wygląda jak gwiazda filmowa, ale „ze względu na jej piękne wnętrze”. A co zdecydowało o tym, że Daria zakochała się właśnie w nim? Brogan stanowczo wyklucza powody finansowe, a oboje przekonują, że prawdziwa miłość nie patrzy w metrykę.
Jak wiele by jednak tych zapewnień było, otoczenie podejrzliwie patrzy na związki starszych panów z młodymi kobietami. Im młodsze partnerki, tym większe kontrowersje i pytania: a może to tylko układ typu „seks za kasę”?. Może oboje traktują siebie instrumentalnie? Co one widzą w mężczyznach, którzy mogliby być ich ojcami, a nawet dziadkami? Czego oni chcą od kobiet, które dopiero co zdały maturę?

POLECAMY

Metryka wysokiego statusu
Młode kobiety wolały starszych mężczyzn na długo przed „erą gimnazjów” oraz mediów, którym często zarzuca się rozpowszechnianie nieodpowiednich wzorców.

Psychologowie ewolucyjni podkreślają, że w czasach prehistorycznych skłonność kobiet do starszych mężczyzn była niezbędna, by przetrwać, a współczesne panie otrzymały ją w genetycznym spadku. W myśl psychologii ewolucyjnej, kobiety poszukują takich partnerów, którzy potrafią zapewnić im kluczowe zasoby – kiedyś żywność i schronienie, dziś życie na odpowiednim poziomie. Cenią szczególnie mężczyzn posiadających mocną pozycję w grupie, która zapewnia dostatnie życie, umożliwia zawieranie strategicznych sojuszy, a potomstwu ułatwia lepszy start. Na wysoki status pracuje się latami, osiągają go najczęściej dopiero szpakowaci panowie. Młodsi i przystojniejsi stoją więc na gorszej pozycji niż starsi, mniej urodziwi, ale za to bardziej majętni. Kobiety preferują tych drugich zarówno na mężów (ucieleśnienie tzw. długoterminowej strategii doboru), jak i kochanków-sponsorów (przejaw ewolucyjnej strategii krótkoterminowej).
Badania przeprowadzone w 37 krajach przez jednego z najbardziej znanych psychologów ewolucyjnych, Davida M. Bussa, pozwoliły ustalić, ile wynosi optymalna różnica wieku między partnerami. Okazało się, że panie najchętniej wychodzą za mąż za mężczyzn starszych od siebie o około 3,5 roku.
Tym, które wiążą się z mężczyznami starszymi od siebie o 10 lat i więcej, na ogół przypisuje się motywację czysto finansową.
Interesującą koncepcję dotyczącą związków z dużą różnicą wieku miał Zygmunt Freud, ojciec psychoanalizy. Twierdził on mianowicie, że znaczna różnica wieku pomiędzy rodzicami sprzyja przyjściu na świat genialnego potomstwa. Sam Freud zresztą był dzieckiem z takiego związku.

Wiek przyzwolenia

– prawnie ustalony wiek osoby, którą można uznać za zdolną do świadomego wyrażania zgody na współżycie płciowe (lub wykonywanie tzw. innych czynności seksualnych). Uprawianie seksu z osobą poniżej tego wieku jest przestępstwem. W wielu krajach wiek przyzwolenia może się znacząco różnić. W USA obowiązują regulacje lokalne, specyficzne dla każdego stanu, jednak na ogół wiek przyzwolenia wynosi 16 lat. W Polsce, Czechach i Francji to 15 lat, w Niemczech – 14, w Hiszpanii – 13, a na Filipinach z...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI