Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby

13 maja 2019

Kuszenie dzieci

16

Wystarczy atrakcyjna zabawka, żeby dziecko odeszło z nieznajomym, nie pytając rodziców o zgodę. Ten niepokojący wniosek płynie z eksperymentu przeprowadzonego przez katowickich policjantów.

Plac zabaw. Około 40-letni mężczyzna uruchamia drona. Podchodzi do niego zaciekawione dziecko. Mężczyzna pokazuje dziecku zabawkę i zachęca, by z nim odeszło, jeśli chce samodzielnie polatać maszyną. Dziewięciu na dziesięciu ośmio- i dziewięciolatków odchodzi z mężczyzną, nie informując o tym rodziców siedzących na pobliskich ławkach. Na szczęście obcy z dronem to policjant po cywilnemu. Za każdym razem uzyskiwał zgodę rodzica na udział dziecka w eksperymencie, zaś inny funkcjonariusz nagrywał każde zdarzenie.

Sytuacje zostały zaaranżowane w ramach eksperymentu przeprowadzonego we wrześniu 2018 roku przez katowicką komendę. Stanowił on część akcji „Naucz mnie mówić NIE!”. Niemal wszyscy rodzice, z którymi rozmawiali policjanci, deklarowali, że uczą swoje dzieci, by nie ufały obcym. Rozmawiał też z nimi policyjny psycholog. Informował, jak powinni rozmawiać z dziećmi, jeśli oddalą się z obcym bez ich zgody, a także jak je chwalić, jeśli odmówiły odejścia z obcą osobą albo zapytały mam...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy