Kto jest zwycięzcą?

Laboratorium

Kim są przedsiębiorcy, którzy osiągają ogromne sukcesy? Co ich wyróżnia? Na czym polega tajemnica ich sukcesu? 

W 2011 roku 19-letni wówczas Lucas Duplan, student informatyki, wpadł na pewien pomysł. Uznał, że płacenie gotówką lub kartą płatniczą jest niepraktyczne, więc stworzył z kolegami aplikację, która umożliwia dokonywanie płatności za pomocą smartfonów. W połowie 2013 roku projekt przyciągnął wielu inwestorów, którzy wyłożyli na ten cel 25 milionów dolarów. 

POLECAMY

Duplan, założyciel firmy Clinkle, to młody przedstawiciel pokolenia przedsiębiorców, którzy rozpoczęli karierę od stworzenia własnej firmy. Podobnie wyglądała droga do sukcesu dwóch ikon branży IT – Billa Gatesa, współzałożyciela Microsoftu, i Steve’a Jobsa, nieżyjącego już szefa Apple’a. Historie życia tej trójki często są porównywane. Jako młodzi ludzie podjęli ryzykowne decyzje, by zrealizować swoje pomysły. Pokonali wszelkie przeszkody, zachowując przy tym niezachwiany optymizm. Postawili wszystko na jedną kartę i w razie konieczności byli gotowi poświęcić cały swój majątek. A ostatecznie zarobili miliony. 

Proste – ktoś może powiedzieć. A jednak każdy, kto pracował na własny rachunek, wie, że to wcale nie jest łatwe. Przede wszystkim potrzebny jest dokładny plan – bez niego żaden pomysł, nawet w połączeniu z niespotykaną charyzmą i wytrwałością, nie zostanie zrealizowany. 

Dlaczego niektórzy ludzie decydują się na założenie własnej firmy, a inni nie? Czy przedsiębiorcy funkcjonują inaczej niż pozostali? Czy istnieje określony zbiór cech albo typ osobowości, który sprzyja osiągnięciu samodzielności na gruncie zawodowym? Ekonomiści poszukują odpowiedzi na te pytania już od lat 20. ubiegłego wieku. Często tajemnicy sukcesu przedsiębiorców upatrywali w wysokiej tolerancji ryzyka.

Prowadzenie własnej firmy nierzadko oznacza niepewne dochody, a w takiej sytuacji dobrze mogą się czuć tylko osoby lubiące ryzyko. Ci, którzy nie czują się w takich sytuacjach komfortowo, wybierają bezpieczniejszą opcję – wolą otrzymywać niższe, ale pewne wynagrodzenie.

W ostatnich latach psychologowie wskazali także inne cechy, które wyróżniają przedsiębiorców. Oprócz zamiłowania do ryzyka, badacze mówią o wewnętrznym poczuciu kontroli – czyli subiektywnym przekonaniu, że sukcesy i porażki zależą przede wszystkim od naszych działań, a nie od czynników zewnętrznych – jako o jednej z cech idealnego przedsiębiorcy. 

Badania przeprowadzone prz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI