Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł , Wstęp

14 grudnia 2015

Kreatywność

0 562

Czy odważysz się iść pod prąd? Problem tkwi nie w tym, czy możemy stać się bardziej twórczy, ale czy mamy odwagę to zrobić.

Nigdy jeszcze kreatywność nie była tak ważna jak w obecnych czasach. Przemiany następują w niewyobrażalnie szybkim tempie. I już chyba nikt nie potrafi dotrzymać kroku zmianom, które przetaczają się przez nasze społeczeństwa, technologie, związki i miejsca pracy. To właśnie dzięki twórczości możemy sobie z tym radzić. Kreatywność to umiejętność dostrzegania ograniczeń tkwiących w rozmaitych sytuacjach oraz reagowania na nie w sposób nowatorski i skuteczny.
Każdy dysponuje twórczym potencjałem, który pozwala radzić sobie z błyskawicznie zmieniającym się światem.

POLECAMY

Kreatywność nie jest bowiem rzadkim talentem – to decyzja, by myśleć i działać w sposób nowatorski i skuteczny. Ludzie twórczy potrafią iść pod prąd – mierzą się z wyzwaniami w sposób odmienny, a często nawet sprzeczny z tym, co usiłuje zrobić milczący tłum. Ci, którzy działają kreatywnie, mogą być zatem pewni, że spotkają się z oporem tłumu – pytanie brzmi, jak na ten sprzeciw odpowiedzą. By ocalić twórczość, muszą być gotowi na stoczenie nieuniknionych bitew.

Osoby kreatywne są jak sprytni gracze na giełdzie: kupują akcje tanio, a sprzedają drogo – tyle że działają w świecie pomysłów i idei, a nie finansów. I choć świat giełdowy zna dobrze tę podstawową zasadę inwestorów, niewielu maklerów potrafi zastosować ją w praktyce. Podobnie jest w świecie twórczości, niezwykle trudno jest bowiem tanio zdobywać genialne pomysły i wiele na nich zyskiwać. Trzeba iść pod prąd i przeciwstawić się tłumowi, a ten zwykle nie lubi buntowników. W tym tłumie osoby kreatywne mogą zobaczyć różne twarze: współpracowników, przełożonych, przyjaciół, rodziny i – przede wszystkim – ludzi u władzy.

...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy