Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby

5 października 2016

Kofeina uchroni przed demencją

0 554

Najnowsze badania naukowców z University of Wisconsin-Milwaukee przekonują, że regularne picie kofeiny minimalizuje ryzyko zachorowania na demencję.

Autorką badania nad zależnością pomiędzy ilością spożywanej kofeiny i zachorowalnością na demencję jest profesor psychologii - Ira Driscoll z University of Wisconsin-Milwaukee. Jej obserwacje wykazały, że u kobiet w wieku około 65 lat i starszych, które regularnie piją kawę - lub napoje zawierające kofeinę - ryzyko zachorowania na demencję jest niższe o 36 %. Badacze przyglądali się respondentkom przez aż 10 lat.

Najpierw poproszono je o informację na temat ilości i częstotliwości spożywania kofeiny na co dzień, które zawierają kofeinę w przeliczeniu na ilość filiżanek w ciągu dnia. Na podstawie tych danych badacze ustalili zalecane średnie spożycie nie tylko kawy, ale napojów, które zawierają kofeinę ( coca-coli i herbaty). Badane miały wypijać codziennie albo 2-3 filiżanki kawy, 5-6 filiżanek herbaty lub ewentualnie 7 do 8 malutkich filiżanek coli.

POLECAMY

Oczywiście badacze dopasowali zalecane dawki spożycia kofeiny do czynników ryzyka mających wpływ na zdrowie i wyniki badań, takich jak: prowadzona terapia hormonalna, wiek, rasa, masa ciała, jakość snu, problemy psychiczne, nadciśnienie, cukrzyca, spożycie alkoholu, palenie tytoniu, choroby sercowo naczyniowe.

Kobiety, które wzięły udział w obserwacjach były uczestniczkami bardzo dużego badania dotyczącego pamięci u płci pięknej - Woman’s Helath Initiative Memory Study, które ufundowane zostało przez National Heart, Lung and Blood Instit...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy