Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby

5 października 2016

Kofeina uchroni przed demencją

25

Najnowsze badania naukowców z University of Wisconsin-Milwaukee przekonują, że regularne picie kofeiny minimalizuje ryzyko zachorowania na demencję.

Autorką badania nad zależnością pomiędzy ilością spożywanej kofeiny i zachorowalnością na demencję jest profesor psychologii - Ira Driscoll z University of Wisconsin-Milwaukee. Jej obserwacje wykazały, że u kobiet w wieku około 65 lat i starszych, które regularnie piją kawę - lub napoje zawierające kofeinę - ryzyko zachorowania na demencję jest niższe o 36 %. Badacze przyglądali się respondentkom przez aż 10 lat.

Najpierw poproszono je o informację na temat ilości i częstotliwości spożywania kofeiny na co dzień, które zawierają kofeinę w przeliczeniu na ilość filiżanek w ciągu dnia. Na podstawie tych danych badacze ustalili zalecane średnie spożycie nie tylko kawy, ale napojów, które zawierają kofeinę ( coca-coli i herbaty). Badane miały wypijać codziennie albo 2-3 filiżanki kawy, 5-6 filiżanek herbaty lub ewentualnie 7 do 8 malutkich filiżanek coli.

Oczywiście badacze dopasowali zalecane dawki spożycia kofeiny do czynników ryzyka mających wpływ na zdrowie i wyniki badań, takich jak: prowadzona terapia hormonalna, wiek, rasa, masa ciała, jakość snu, problemy psychiczne, nadciśnienie, cukrzyca, spożycie alkoholu, palenie tytoniu, choroby sercowo naczyniowe.

Ko...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy