Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby

27 października 2016

Ataki paniki - jak je rozpoznać?

20

Objawy „ataku paniki” mogą przypominać zawał serca. Jak je rozpoznać - podpowiada dr Jeremy Dean, autor książki „The Anxiety Plan”.

Osoba w napadzie lęku panicznego czuje bardzo intensywny, paraliżujący strach, przepełnia ją poczucie, że zaraz straci kontrolę umysłową nad sobą, albo umrze. Pod względem fizjologicznym podczas ataku paniki odczuwamy trudności z oddychaniem (spłycony oddech), ból w klatce piersiowej, dolegliwości żołądkowe, intensywne pocenie i dreszcze. To dlatego niektórzy mylą napad lęku panicznego z zawałem. To przekonanie dodatkowo pogarsza stan osoby, przypominający ten podczas zawału.

Zazwyczaj osoba, która doświadcza ataku paniki źle ocenia zagrożenie, tzn. nie łączy objawów z napadęm lęku, ale np. z zawałem serca i tylko lekarz jest w stanie przekonać ją, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Szacuje się, że 1 na 10 osób doświadcza (co najmniej) jednego napadu paniki w ciągu roku. Mogą je prowokować sytuacje, czy przedmioty kojarzone z głębokim lękiem. Na przykład osoby, które boją się przebywania w dużych skupiskach ludzi mogą doświadczyć napadu choćby na przyjęciu. Ludzie, którzy boją się małych przestrzeni – w windzie itd. Czas...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy